AdSense ile Para Kazanmak

Google AdSense Nedir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu çoktan Google AdSense’in ne olduğunu biliyordur ancak Yepyeni başlayanlara küçük bir bilgilendirme yapabilmek yerine işte program ve sağladığı yararlar hakkında kısa birkaç bilgi:

 • Sahibi Google’dır.
 • Google için en Mühim gelir kaynağıdır (2012 yılında AdSense üzerinden Q3 kazançları 3.13 milyar dolardı ki bu Google’ın gelirlerinin %27’sine eşittir).
 • Yayıncılar için ücretsizdir.
 • Reklam verenler, AdSense websitelerinde bizzat Mahsul veya hizmetlerini tanıtmak için Adwords programını kullanırlar. yalnızca birileri onların reklamlarına tıkladıklarında ödeme yaparlar (TBÖ – Tıklama Başına Ödeme).
 • Yayıncılar gelirin %68’ini, Google ise %32’sini alır. Örneğin şayet bir reklam veren bir tıklama için 1 TL ödüyorsa, bunun 68 kuruşu yayıncıya, 32 kuruşu Google’a verilir.
 • Tıklama başına maliyet hesaplaması bir Aleni arttırma tipi sistemle yapılır.
 • Kullanması çok kolaydır.
 • son zamanlarda internetteki en emin reklam platformudur ve yayıncılar için en çok geliri sağlamaktadır (diğer TBÖ sistemleri ile kıyaslandığında).
 • AdSense içerik sitelerinin yanı Dizi oyun, video, mobil ve arama ürünleri için de mevcuttur.

Google AdSense hakkında henüz Çok bilgi edinmek için Google AdSense Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

AdSense ile para kazanmak için ne yapmanız gerekiyor?

1- İçerik açısından Varlıklı bir websitesine ihtiyacınız var: AdSense içerik açısından Varlıklı sitelere bayılır. İçerikten kasıt AdSense içerik politikalarını ihlal etmediği sürece rastgele bir tür olabilir (metin, fotoğraf, video).

Ancak sayfalarınızda AdSense tarayıcısının websitenizin ne hakkında olduğunu tespit edebilmesi için az sayıda da olsa metin bulundurulması tavsiye edilmektedir. AdSense; makale, nasıl yapılır gibi websiteleri için henüz uygundur ancak başka türdeki başarılı websitelerini de unutmamak gerekir.

2- Yüksek nitelikli bir websitesine ihtiyacınız var: AdSense içerik politikalarını ihlal etmeyen içerik yayınlamanız kifayet değildir Ayrı olarak yüksek nitelikli bir websitesinde yüksek nitelikli bir içerik sağlamalısınız. Google, Nakit ödeyen her reklamverene karşı sorumludur ve reklamverenler reklamlarının düşük nitelikli websitelerinde yayınlanmasını istemezler. Geçmişte bu mümkündü ancak nihayet birkaç senedir AdSense’e iç edebileceğiniz websitesi türleri üzerinde henüz sıkı politikalar uyguluyorlar.

3- fazla fazla trafiğe ihtiyacınız var: AdSense çevrimiçi olarak hoş bir Nakit kazanma yöntemidir ve belki de websitenize gelen iyi miktarda nitelikli bir trafik ile kazancınızı arttırabileceğiniz en basit yoldur. sana tam bir rakam söyleyemem bu yüzden kazandığınız miktar tıklama başına kazanç  ve link tıklama oranına bağlıdır ancak müşterilerime günlük en az 300-400 tekil ziyaretçileri olmadığı sürece websitelerine AdSense eklemelerini önermiyorum.

umumi olarak ne kadar çok hedeflenmiş trafiğiniz Mevcut ise AdSense ile o kadar çok Nakit kazanabilirsiniz.

4- Doğru açkı kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir: şayet içeriğinizde doğru açkı kelimeleri hedeflerseniz AdSense veya rastgele bir başka reklam platformu ile henüz çok Nakit kazanabilirsiniz. Doğru açkı kelimeler nelerdir? açkı kelimeler: (1) reklamverenler tarafından ürünlerini tanıtmak için kullanılırlar ve bu yüzden rekabet henüz büyüktür ve (2) Devinim açkı kelimeler. Devinim açkı kelimeler henüz etkilidir bu yüzden kullanıcılar harekete geçirilir başka bir deyişle tıkladıktan sonra dönüştürülürler.

Aşağıdaki şu misali inceleyelim: Varsayalım ki AdSense kullanan kilo Eda hakkında iki niche websiteniz var. Her iki websitesi de özdeş oranda organik trafik alıyor ve özdeş konumlarda reklamlar yer alıyor. İlki şu gibi aramalarla ziyaretçi çekiyor: “kilo verme ipuçları”, “nasıl kilo verilir”, “göbek bölgesini eritmek” ve başka ise şu gibi açkı kelimelerden ziyaretçi çekiyor: “su içmek niye önemlidir”, “akşam yemeğinden sonra ne Aş gerekir”, “her gün kaç öğün Aş gerekir”.

İlk websitesi AdSense ile henüz çok kazanacaktır bu yüzden reklamverenler henüz çok bu açkı kelimelerle ilgileniyorlar, bu yüzden de alakadar reklamların miktarı henüz çok olacaktır. bizzat problemlerine çözüm veya problemleri hakkında ipuçları arayan kullanıcılar da, umumi bilgi arayışında olan kullanıcılara kıyasla reklamlara henüz çok tıklama yapma eğilimindedir.

Bu Ayrı olarak organik trafiğin başka trafik biçimlerine kıyasla niye henüz kıymetli olduğunun bir nedenidir, bu yüzden henüz yüksek hedefleme yapmaktadır ve dönüşümleri henüz iyidir.

5- AdSense politikaları ile tam olarak ahenkli olmak zorundasınız: Yukarıda söylediğim gibi AdSense, Google’ın gelir kaynaklarının üçte birine tekabül ediyor bu yüzden bütün programı çok ciddiye alıyorlar. Herkesin bir AdSense hesabı edinmesi nispeten basit olsa dahi kurallarına uymadığınız vakit %100 hesabınızı yitirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

var veya Yepyeni bir AdSense yayıncısı olsanız dahi AdSense’i websitenize uygulamadan Evvel onların politikalarını iyi okuduğunuzdan güvenilir olun. Sistemi yanıltabilecek fikirleri kafanızdan atın ve unutmayın ki, bizzat kaideleri ve politikalarını kimse ihlal edemesin diye bu işteki en iyi insanları işe alıyorlar.

6- emeli olan ve AdSense için yapılmış olmayan bir websitesine sahip olmanız gerekmektedir: AdSense her ne kadar bir websitesini paraya dönüştürmek için iyi bir yol olsa da, Biricik emeli AdSense reklamlarının yerleştirilmesi olan siteler Google tarafından pek sevilmiyorlar. Buna bir önceki konumuzda değinmiştik, bilmeniz ve anlamınız şart olan şey ise websitenizin veya blogunuzun AdSense aracılığıyla Nakit kazanmanın henüz ötesinde Aleni bir emeli olmalıdır.

Evet, çok Çok trafiği ve ziyaretçisi olan kurulu bir blogda AdSense kullanarak Nakit kazanabilirsiniz; bizzat Mahsul ve hizmetlerinizi satarken AdSense kullanarak websitenizden Nakit da kazanabilirsiniz fakat Biricik emeli organik ziyaretçiler çekip, hemen peşinden AdSense kullanarak Nakit kazanmak için bir blog yaratmak veya ortalama içerik yayınlamak pek de iyi bir Düşünce değildir. Geçmişte bu model işe yarıyordu ancak artık yaramıyor.

AdSense kullanarak para kazanan websitelerinin ortak noktaları

 • Hepsi içerik açısından zengin, yüksek kaliteli içerik sunan websiteleridir.
 • Hepsinin çok fazla trafiği vardır ( Aylık 100,000 ziyaret AdSense ile para kazanmak için yeterlidir).
 • Hepsi tamamen AdSense politikaları ile uyumludur.
 • Hepsi tamamen webmaster yönergeleri ile uyumludur.
 • Hepsi faydalı hizmetler ve ürünler sunuyor ve tek varoluş sebepleri AdSense’den para kazanmak değil.

Sonuç

AdSense belki de çevrimiçi para kazanmak için en kolay, en güvenilir ve en iyi yol olabilir. Websiteniz yukarıda bahsedilen kriterleri karşıladığı sürece içeriğinizi veya çevrimiçi olarak harcadığınız vakti en iyi şekilde değerlendirerek, aylık güzel bir miktar kazanabilirsiniz.

Öte yandan, eğer 09:00 – 17:00 mesaisinden kaçmak istiyorsanız tek başına sadece AdSense’e güvenemezsiniz. Online olarak çalışan istediğiniz bir örneğe bakın. Herkes AdSense’in harika olduğunu ancak başka gelir kaynaklarınızın da olması gerektiği konusunda hem fikirdir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir