Başarılı Girişimcilerin 6 Ortak Özelliği

Başarılı girişimcileri diğerlerinden ayıran şey sizce nedir?

Bu sorunun tek bir cevabı olmayabilir. Ancak başarılı girişimcilerin ortak özelliği gerçekte içlerindeki Yepyeni maceralara atılma arzusudur.

Peki, başarılı girişimcilerin en hücre çarpan özellikleri nelerdir? Sizler için altı tanesini sıraladık.

1. Statükoya asla saygı duymazlar.

“Etrafımızdaki çılgınlar. Bulunduğu ortama ayak uyduramayanlar. İsyankarlar. Belalılar. Bulunduğu yere ait olmayanlar. Her şeye farklı açıdan bakabilenler. Onlar kurallardan hoşlanmaz. Ayrıca statükoya da saygı duymazlar. Onlarla aynı fikirde olabilirsiniz ya da olmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötü insan ilan edebilirsiniz. Ama onlar göz ardı edemezsiniz çünkü onlar düzeni yerinden oynatır. İnsanlığı bir adım ileri taşırlar. Bazılarının çılgın olduğunu düşünürken bazılarını ise gözümüzde dahidir. Çünkü bu insanlar dünyayı değiştirmeyi düşünecek ve bunu yapacak kadar çılgındır.”  – Steve Jobs

Steve Jobs 1997 yılında Apple’a Arka döndüğünde Meşhur “Farklı Düşün” (Think Differently) kampanyasını başlatmıştı. Bu Beyhude değildi. Jobs, statükoya karşı koymasıyla tanınıyordu bu nedenle de bir hayli girişimci onu kendisine rol model olarak alıyordu. Başarılı girişimcilerin çoğu onlara ne yapılması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmazlar. Aksine istedikleri şeyi istedikleri gibi yapma özgürlüğüne kavuşmayı isterler.

2. Attıkları her adımda kendilerini geliştirirler.

“Bir gün kanatlanıp uçmanın hayalini kuranlar ilk önce ayakları üzerinde durmayı, yürümeyi, koşmayı, tırmanmayı ve dans etmeyi öğrenmelidir. Bunları yapmadan bir kişinin uçması beklenemez.” – Friedrich Nietzsche

Her girişimcinin sana söyleyeceği gibi, Yepyeni bir iş kurduğunuzda ve onu ayakta tutmaya çalıştığınızda oldukça Çok deneme ve yanılma sürecinden geçmeniz gerekir. Sektör hakkında ne kadar bilgili olursa olun, ne kadar üniversite diploması olursa olsun Veyahut bu süreçte ne kadar Nakit kazanmış veya kaybetmiş olursa olsun her girişimci bir şekilde başarıyı da yenilgiyi de tadar. Bu, yolculuklarının bir parçasıdır. Yepyeni şeyler öğrenip kendinizi geliştirmek ise başarılı olma ihtimalinizi artırır bu yüzden bu şekilde değişikliklere ayak uydurmayı, kendiniz ve işiniz için neyin iyi olduğunu görmeyi öğrenirsiniz.

3. Tutumlu bir hayat yaşarlar.

Bence diğer pek çok kısıtlamanın yaptığı gibi tutumluluk da beraberinde yenilikçiliği getirir. Kendi küçük dünyanızdan çıkmanın tek yolu belki de sizin yaratıcılığınıza bağlı. – Jeff Bezos

Amazon sitesinin kurucusu Jeff Bezos, tutumlu olmanın yenilikçiliğin ortaya çıkmasını sağladığını düşünebilir fakat başka bir hayli girişimci ve yöneticiler de tutumlu yaşamayı destekliyor. Örneğin, Warren Buffett. İstediği her şeyi alacak kadar parası olsa da kendisi mütevazı bir yaşam sürüyor. Pahalı eşyalar ve evlerdense Buffett, zenginliğini yaptığı işi sevmesinden ve işinde iyi olmasından alıyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, serveti 7 milyar $’dan Çok olmasına Karşın mütevazı bir araba sürmesiyle tanınıyor.

Tutumlu olmak ucuz yaşamanız gerektiği mananına gelmiyor. Bilakis, paranızı akıllı kullanmanız gerektiği mananına geliyor. Lüks bir araba almak için bankadan kredi çekeceğinize kenara Nakit koyun, sonrasın da işini genişletmeye karar verdiğinizde kullanırsınız.

4. Sorunları hemen çözerler.

“Tanıdığım en mutlu ve başarılı insanlar sadece yaptıkları işi sevmiyor, aynı zamanda onlar için önemli olan büyük sorunları çözmeye de bayılıyorlar.” – Drew Houston

Bir işe yapmış olmak için başlamayın. Başarılı girişimciler, bir şeyin Noksan olduğunu Veyahut yolunda gitmediğini ayrım eder ve bunu giderebilmek için Yepyeni bir iş kurar. Martin Zwilling’in bu konuda Entrepreneur dergisinde okuduğum çok hoş bir sözü vardı: “Girişimcileri problemleri başarı yolunda karşılaştıkları engeller değil de geçtikleri dönüm noktaları olarak görür.”

5. Diğerlerini dinlerler ama kararı kendileri verirler.

Tanıdığım en başarılı insanlar dinlemekten daha çok eyleme geçiyorlar.” – Bernard Baruch

Girişimciler Hür ruhlu olsa da, bizzat kararlarını kendileri verse de başkalarının fikirlerini almak da ehemmiyetlidir. Müşterilerinize kulak vermezseniz onların ürünlerinizden Veyahut hizmetinizden hoşnut kalıp kalmadığını nasıl öğreneceksiniz? Belki de bu kadar müddettir sizin hizmetlerinizden hoşnut değiller ve bu memnuniyetsizlik satışlarınızın azalmasının sebebi.

İster müşterileriniz olsun, ister ekip üyeleriniz, çalışma arkadaşlarınız veya mentörleriniz. Mutlaka onların fikirlerini alın. Ancak Gene de nihayet kararı siz vermelisiniz.

6. Bir sporcu gibi düşünürler.

“Kariyerim boyunca 9.000’den fazla sayı kaçırdım. Neredeyse 300 tane maç kaybettim. Yirmi altı defa maç sayısı atma şansım oldu ama hepsini kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca yenildim. Ve bu kadar başarılı olmamın sebebi de bu.” – Michael Jordan

Sporcular dünya üzerindeki en ihtiraslı ve azimli insanlardandır. Sporcuların çıkıp oynayabilmesi için uymaları şart olan çılgın antrenman programları hakkında bir bilginiz Mevcut mı? Peki ya bir henüz yarışamayacağı söylenen bir dahakine madalya kazanmak için Arka geleceğini söyleyen Olimpiyat yıldızını tanıyor musunuz?

Sporcuları çoğu vakit imkansızı aşmaya çalışır. Tıpkı girişimcilerin yaptığı gibi. Örneğin bir risk sermayedarı Evan Spiegel’e  Snapchat uygulamasının “korkunç bir fikir” olduğunu söylemiş. Spiegel dinlemiş mi dersiniz? Elbette hayır. Spiegel, fikrinden dönmedi ve Snapchat uygulaması herkes tarafından çok beğenildi.

Siz de bir girişimci olarak bir hayli yenilgi alacaksınız ve insanlar sana karşı çıkacak fakat fikrinizi ihtiraslı bir şekilde savunacak cesareti gösterirseniz. ortada başarılı olmamanız için hiçbir Neden kalmaz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir