Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir

kimi bankalar, bu vaziyeti 40-50 katına kadar genişletebiliyor ve iddialarına göre bu tutarı emekli olan herkese de verebiliyorlar ancak biz bu yazıda, umumi kıstasa göre Devinim etmeye çaba ederek yorumlamamızı yapacağız. Zira bu bankaların önerileri, altında yatan bir hayli koşula bağlı olarak sunuluyor ve genelde yapılan başvurular da bankalarca Menfi karşılanıyor. fazla Ender, çok yüksek emeklilik maaşı alanlara elbette bu krediler tahsis edilebiliyor.

Evvela her emeklinin düzenli bir geliri olduğunu bilen bankalar; bu düzenli gelirin devlet garantisi altındaolduğunu da bilerek işlemlerini gerçekleştirirler ve bu işlemlerde, Nakit gecikmeyeceği için rastgele bir şüphe duymazlar. Bankaların umumi yönetmeliğine göre, bir emekli maaşının ancak %60’ı kadar aylık ödeme oluşturabilecek kredi sahibi olabilir. %60’ı Geçen aylık ödeme miktarları gelirse, banka tarafından bu kredi başvurusu rastgele bir biçimde onaylanmaz zira ödeme zorluğu yaşayacak olan emekli özdeş vakitte geçim sıkıntısını da öyle Veyahut böyle yaşayacaktır. Bunu aşağıdaki örnekle tarafınıza Ayrıntılı olarak açıklayalım.

Örneğin, aylık 10 bin TL emekli maaşı alıyorsunuz. Bu vaziyet elbette Türkiye şartlarında çok Ender olası ancak bunun bir Misal olduğunu ve kolay anlaşılabilmesi için kesin miktarlar sunulduğunu unutmayınız. Kredi başvurusu yaptığınız zaman, bu kredi başvurusunun aylık ödeme miktarı 6.000 lirayı geçerse; en kolay örnekle 6500 liraysa; krediniz rastgele bir biçimde onaylanmayacak, banka tarafından sizlere geniş vadeli öneriler sunulacaktır. Banka bu hakkını elbette Gizli tutar ancak aktüel olarak zati bir kredi borcu ödeyen rastgele bir emekliye bu teklifi yapmayacağı da aşikârdır.

Her emekli, 65-75 yaş aralığında dilediği gibi kredi çekme hakkına sahiptir. Bu yaş sınırlandırılması geçtiğimiz yıllarda yoktu ancak Yepyeni kanunname, 65 ila 75 yaşı çoğu banka için Mecbur tutuyor. 65 Yaş altına Gene emekliyse kredi verilebilirken 75 yaş ve üzerine kredi verilmesi bir hayli banka tarafından imkansız olarak görülüyor. Bu vaziyet kuşkusuz 75 yaş ve üzeri bir bireyin kısa müddette ölme ihtimalinin yüksek olmasıyla alakadar.

Bir sonuca bağlamamız gerekirse; emeklinin yahut düzenli geliri olan rastgele bir insanın; en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusu, limitlerle belirlenememektedir. rastgele bir banka “ben emekliye en fazla 100 Bin TL kredi veriyorum” demez. Her emekli, dilediği miktarda, şayet geniş vade seçenekleri ile aylık ödeme tutarı emekli maaşının %60’ını geçmiyorsa, kredi çekebilir.

Bu kredi tipi, ikametgah, ihtiyaç, taşıt olarak Muhtelif tiplerde belirtilebilir ve rastgele bir sınırlaması var değildir. Siz de emekliyseniz ve kredi çekmeye niyetiniz varsa, yukarıdaki bilgilere dayanarak doğru bir hesaplama yapabilir; emekli maaşını aldığınız bankaya gittikçe kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Koşullara uygunsa, krediniz hemen hesabınıza tanımlanacak ve kullanıma Amade hale gelebilecektir.

Emekliler Ne Kadar ikametgah Kredisi Çekebilir?

Emekliler bankalardan ikametgah kredisi kullanırken, sıklıkla yaşanan sorunların birisi gelirin aylık taksitleri karşılamamasıdır. Çünkü bankaların ikametgah kredisi kullandırırken, en çok dikkat ettiği husus kredi taksitlerinizin aylık gelirinizi aşmamasıdır. Bu vaziyeti yüzde olarak değerlendirmek gerekirse; kredi notunuza da bağlı olarak aylık taksitin, aylık gelirinizin yüzde 60’ını aşmamış olması gerekmektedir.

Emekliler ikametgah kredisi çekmek istediklerinde kolayca bir hesaplama yapmalıdır. Örneğin; 2.000 TL kesin maaş Meydan bir emeklinin ikametgah kredisi kullanmak istediğini düşünelim. Bu vaziyette aylık taksit tutarı vasat 1.200 TL olan 90 bin liraya kadar kredi kullanabilirsiniz. Ancak hane halkında çalışan bireyler varsa banka bu bireylerin gelirlerini de değerlendirmeye alarak hesaplama yapar. partner, Ebeveyn. Ana Veyahut Ana gibi özdeş hanede yaşan kişilerin gelirleri, sizin henüz yüksek tutarda kredi kullanmanızı sağlayabilir.

Emeklilerin ne kadar ikametgah kredisi çekebileceklerini hesaplarken, alınacak olan evin değeri de Ehemmiyet arz etmektedir. kanuni olarak evin en az 25 oranındaki tutarı ödediğinizde kalan kısım için kredi kullanabiliyorsunuz. Örneğin alacağınız hane 100.000 TL değerindeyse, bu tutarın 25.000 TL’sini peşin olarak ödemek zorundasınız. ama bankalar evin ekspertiz değerine göre bu konuda elastiki davranabiliyor. Ekspertiz raporunda evin değeri satın alacağın tutarın üzerinde olursa, ödemekle yükümlü olduğunuz peşinat bölümü biraz henüz aşağıya çekilebiliyor. bütün bu kriterleri adına getirebiliyorsanız rahatlıkla emeklilere sunulan ikametgah kredilerinden yararlanabilirsiniz…

Emekliler Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Ülkemizde yapılan sayımlara göre on milyondan fazla emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Aracı olmayan emekliler ise Müsait koşullarda sunulan seçenekleri değerlendirerek taşıt kredisi çekmek isteyebilir. Bu vaziyette emeklilerin en fazla ne kadar taşıt kredisi çekebildiklerini, kriterleri ve Misal hesaplamalarıyla beraber açıklayalım…

Evvela her emeklinin düzenli bir gelire sahip olması ve bu gelirin devlet tarafından garanti altında olması sebebi ile bankaların kolay bir şekilde emeklilere kredi kullandırdığını belirtelim. Bu konuda bankaların emekliler için yalnızca birkaç ölçütü yer alıyor.

Bunlardan ilki umumi yönetmeliğe göre bir emekli, maaşının ancak yüzde 60’ı kadar aylık taksit ödemesi olan bir taşıt kredisi kullanabilmesidir. Örneğin maaşınız 1000 lira ise aylık taksit

ödemenizin vasat 600 lira olacağı bir kredi ürününe müracaat yapmanız, kredinizin onaylanma sürecini hızlandıracaktır. Tersini düşünürsek; geliriniz 1000 lira olduğu halde aylık ödemesi 900 lira olan bir taşıt kredisi için müracaatta bulunursanız bu dolaysız red alma nedeniniz olacaktır.

Taşıt kredisi için ikinci Mühim husus ise yaş aralığıdır. Emekliler taşıt kredisi kullanmak istediklerinde Yepyeni kanunnameye göre 65-75 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Bu kanuna göre 65 yaş altındaki emeklilere rahatlıkla kredi kullandırılırken, 75 yaş üstünde kalan emeklilere ise nerdeyse hiçbir banka kredi vermiyor diyebiliriz…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir