Ikea’nın Kurucusu Hakkında Bilmedikleriniz

İsveçli mobilya devi Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad, 27 Ocak 2018 ‘de 91 yaşında hayatını kaybetti.

Hayatının 70 senesi aşkın süresini iş dünyasının içinde geçiren Kamprad her girişimcinin kıskanacağı, dünya çapında tanınırlığa sahip dev bir firma yarattı. Ikea sayesinde kazandığı 58.7 milyar dolarlık servet ise onu dünyanın en Varlıklı 8. insanı yaptı.

Bu büyük başarısı göz önüne alındığında Kamprad’ın iş dünyası ve girişimciliğe bakışı hakkında birkaç şey öğrenmek isteyebilirsiniz.

1- Onun İçin Müşteri Hep Önce Gelirdi

Çok röportaj vermeyen ve Hususi hayatından bahsetmeyi sevmeyen Kamprad medyanın spotlarından olabildiğince Irak bir Hayat sürmüş olsa da 1976 yılında kaleme aldığı Mobilyacının mukaddes Kitabı isimli bir ova, şirketinin Esas çalışma prensibini ortaya koyuyor. Yazısında “Pek çok insanın kısıtlı imkânları Mevcut ve bizim amacımız bu insanlara hizmet vermek” diyen Kamprad’ın ilk kaidesi da açık: “İlk kuralımız çok düşük fiyatlarla hizmet vermek, ancak bunu yaparken ne işlevsellikten ne de kaliteden Ödün verebiliriz”.

2- Kaynaklarını Verimli Kullanırdı

Kamprad tasarrufa öyle düşkündü ki sıklıkla varyemez amca olarak anılırdı. 1993 model bir araba kullanan milyarder hiçbir vakit birinci sınıfta uçmaz, hem de Amel gezilerine yolladığı çalışanlarına ancak en ucuz otellerde kalmaya yetecek kadar bütçe ayırırdı.  Pahalı takım giysiler giymekten kaçınan, Arka dönüşüme de Aciz olan Kamprad bir restorandan ayrılırken yanında götürebileceği ücretsiz ürünlerden almayı bile ihmal etmezmiş. Elbette her milyarder gibi onun da epey pahalı mülkleri vardı. Ancak günlük hayattaki tutumlu davranışları eldeki kaynakları dikkatli kullanmak ile alakadar Mühim bir Misal teşkil ediyor. hem de bizzat kaleminden anlatmak gerekirse bir keresinde şöyle yazmış: “Zaman en kıymetli kaynağınızdır. 10 dakikada çok şey yapılabilir fakat 10 dakika bir Defa geçti mi de Arka dönüşü yoktur.”

3- Onun İçin İş Sadece Çalışmak Değildi

“Bir iş sadece gelir kaynağı olmamalıdır” diye yazan Kamprad işini severek yapmanın önemine de değiniyor: “Eğer işinizi severek yapmıyorsanız hayatınızın üçte biri çöpe gidiyor demektir” Ikea ruhunun temellerinin işine Alaka ve çaba olduğunu söyleyen Kamprad bu ilginin yoksunluğunda büyük başarılara ulaşmanın imkânsız olacağını düşünüyordu.

4- Hata Yapmaktan Korkmadı

Sadece gayret sarf etmeyenlerin yanılgı yapmadıklarına inananlardandı. Bu konuda şöyle yazdı: “İnsan sadece uyurken yanılgı yapmaz. yanılgı yapabilmek, sıkı çalışan ve hatalarını düzeltmenin yollarını bulabilenler için bir ayrıcalıktır. Büyük amaçlara sahip olmak bizi Daimi Yepyeni kararlar vermeye, mesuliyet almaya ve dolayısıyla yanılgı yapma korkumuzu yenmeye zorlar. yanılgı yapma korkusu hayatımızdaki Lüzumsuz bürokrasinin temelidir ve gelişmenin en büyük düşmanıdır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir