İş Fikri Nedir, Nasıl Hayata Geçirilir

İş Fikri Nedir?

Peki, iş fikri ne anlama geliyor ve onu girişimciler için bu denli Mühim kılan şey nedir?

İş fikri ticari amaçlar için kullanılan bir kavramdır. İş fikirleri umumi olarak eşsiz bir model baz alınarak hazırlanmış, Nakit kazanma amacıyla satılan bir mal veya hizmeti merkezlerine alırlar.

Bir iş fikri geliştirmek veya hali hazırdaki fikrinizi test etmek için kullanabileceğiniz Muhtelif yöntemler mevcuttur. hem de bir Amel fikrinin ortaya çıkma sürecini bile başlı başına uygulanabilir bir işe dönüştürebilmeniz mümkündür. Bu Amel alanında  esas olan Laf konusu Amel fikrinin bir fizibilite raporu ve Amel planı ile desteklenmesi, sonrasında ise işle ilgilenen yatırımcılara, firmalara veya alakadar başka taraflara üzerinde uzlaşılmış bir toptan satış miktarı veya İdare sözleşmesi aracılığıyla satılmasıdır.

İş fikirleri doğru vakitte tanıtıldığında Laf konusu hizmete veya fikre bağlı olarak ortaya çıkacak ürüne olan talebin artması beklenir, bu da nihayet aşama karlı bir işe giriştiğiniz mananına gelir. İş fikirleri her daim ayrımlı kaynaklardan edinilebilir; ancak asıl Mühim olan fikirlerin nasıl uygulanacağıdır. Zamanlamanın da bir Amel fikrinin başarısını belirleyebileceği unutulmamalıdır.

İş fikirleri en çok startup şirketinizin müessese aşaması için ehemmiyetlidir. İyi bir Amel fikrinden elde edilen sonuçların bir şirketin gelişiminin bütün aşamalarında kendisini hissettireceği bir gerçektir, ancak asıl gelişim büyük ölçüde başka girişimcilik faaliyetlerine bağlı olacaktır.başka bir deyişle girişiminizin başarısında aslan payına sahip olan parlak Amel fikriniz değil bu fikri hayata geçirme sürecinde yaptıklarınızdır .

İnsan hayatı fikirlerle doludur, bu yüzden henüz iyi bir Hayat, henüz iyi bir Etraf, henüz iyi bir dünyaya ilişkin hayaller kurmak hepimizin tabiatında vardır. Gene de çoğu vakit fikirler aklımıza gelir ve  bir anda silinip gider. Fikirlerinizi ansımak Veyahut anımsatmak ve sana ezilet bu iş fikrini hayata geçirmek yerine bir şeyler yapmak istiyorsanız, yazımızı okumaya sürek etmenizi öneririz.

İş Fikirlerini Hayata Geçirme Yöntemleri

Ürün ve Hizmetlerinizi Tanımlayın.

Her işletme müşterilere satacağı şeye güvenir. Bu şey bir Mahsul de hizmet de olabilir. Gelecekte kuracağınız veya hali hazırda sahibi olduğunuz şirketiniz bünyesinde satmayı planladığınız bir Mahsul veya hizmeti kapsayacak kesin bir iş fikrine sahip olduğunuzdan şüphemiz yok. öyleyse bir sonraki adımınız başlangıç fikrinizin neticesinde açığa çıkmış bu Mahsul veya hizmetleri kesin ve doğru bir şekilde tanımlamak olmalıdır.

Nasıl mı?

Aşağıdaki sualleri cevaplamanız gerekecek:

 • Hangi Mahsul veya hizmeti sunacaksınız?
 • Sunacağınız Mahsul veya hizmetin özellikleri nelerdir?
 • Ürün veya hizmetinizin potansiyel müşterilere ne gibi bir katkısı olacak?
 • Bu Mahsul veya hizmetin yanı Dizi ne tür İlave hizmetler sunmayı planlıyorsunuz?

Pazarınızı Tanımlayın.

Bir iş fikrine sahipsiniz, hem de piyasada sunacağınız Mahsul veya hizmetleri bile tanımladınız. Yapmanız şart olan bir sonraki Amel, bu Mahsul veya hizmetlerden istifade ederek hizmet sunmayı planladığınız pazarı Aleni, net ve net bir şekilde tanımlamak olmalıdır. Bir girişimci olarak şu soruların yanıtını bulmuş olmanız gerekir:

 • Bu Mahsul Veyahut hizmeti ne tür bir pazarda sunacaksınız (şehir, bölge, ülke, kıta…)?
 • alıcı kitleniz kimlerden oluşuyor?
 • Ürün veya hizmetinizi tüketecek olan müşteriler ne gibi niteliklere sahip olmalıdır(cinsiyet, yaş, gelir, etnik köken vb.)?

Rakiplerinizi Belirleyin.

Bir iş fikri edindikten sonra yapılacaklar listesinin üçüncü maddesini rakipleriniz oluşturur başka bir deyişle Mahsul ve pazar araştırmalarınızın Derhal hemen peşinden rakiplerinizi incelemeniz gerekir.

Siz siz olun rakiplerinizi küçümsemek gibi bir hataya düşmeyin, bu yüzden girişiminizin başarısı sizin olduğu kadar rakiplerinizin performansına da bağlı olacaktır. Önceki maddelerde bahsi geçen pazar araştırmasını yaparken siz devreye girmeden çok önceden bu sektörde kendine yer edinmiş başlıca rakiplerinizi de kesin bir biçimde belirlemeniz gerekir. Bir girişimci olarak şu soruların yanıtını bulmanız şarttır:

 • İş fikrinizin bir parçası olduğu bu sektörün öncüsü sayılacak beş firma hangileridir?
 • Bu beş büyük piyasa oyuncusu Mahsul ve hizmetlerini ne vakit, nerede ve nasıl sunmaktadır?
 • Sunulmakta olan Mahsul veya hizmetlerin Esas özellikleri nelerdir?
 • Rakipleriniz sundukları Mahsul veya hizmetlerle sektörünüze ne gibi bir katkı sağlıyorlar?
 • Pazarınız rekabete karşı kuvvetli bir direnç gösteriyor mu, cevabınız evetse bu direnci kırmak ne denli zor olabilir?

Kaynaklarınızı Tanımlayın.

Zaten bir fikriniz vardı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi de tanımladınız, bu Mahsul ve hizmetleri sunacağınız pazarı, başlıca rakiplerinizi ve var durumları da incelediniz. Sırada ne mi var? Fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız kaynakları tanımlamalısınız. Nasıl mı? Listeleyeceğimiz şu soruların yanıtını vermekle işe başlamaya ne dersiniz?

 • Kaç tane çalışana ihtiyacınız olacak?
 • Ne kadar paraya ihtiyacınız olacak?
 • Bu parayı nereden ve nasıl temin edeceksiniz?
 • Ne tür bilgi kaynaklarına ihtiyacınız olacak?
 • Bu bilgi kaynaklarını hangi kanalla edinmeyi planlıyorsunuz?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir