İş Fikrinin İyi Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Acaba bulduğunuz parlak iş fikri bir altın madeni midir yoksa bir fiyasko mudur?

Evreka! Diyelim ki bir Amel günün ortasında Aniden bire aklınıza dâhice bir Amel fikri geldi ama bulduğunuz bu Düşünce üzerine düşmeye değecek kadar iyi bir Düşünce midir? Bulduğunuz fikrin üzerine eğilerek var işinizin yanı Dizi ikinci bir işe başlama Veyahut bu fikri hayata geçirmek amacıyla işinizden çekilme etme istikametinde bir karara varmak harbiden zordur.

Bu makale, bulduğunuz Yepyeni Amel fikrinin üzerine eğilip eğilmeme ile alakadar sana kimi ipuçları sunmaktadır. Evvela fikrinizin patentini alarak korunmasını sağlayabilir misiniz onu araştırın. Böylelikle rakiplerinizin fikrinizin üzerine oturmalarını engellemiş olursunuz. Patent olmazsa Hususi lisanslar alıp sahip olduğunuz benzersiz profil sayesinde keşfettiğiniz Amel fikrinin bütün haklarını üzerinize alarak rakiplerinizden bir ismim önde olursunuz.

şayet bulduğunuz iş fikrini korumaya almanın bir yolu yoksa bu o kadar da Mühim değildir bu yüzden çok sayıda şirket rastgele bir patent koruması almadan da başarıyı yakalamıştır. E-posta yoluyla sipariş Meydan Dollar Shave Club adlı firma buna bir Misal teşkil edebilir.

Fikriniz için patent alma olanağını araştırdıktan sonra aşağıdaki sorulara verdiğiniz cevaplara Müsait olarak fikrinizi yeniden gözden geçirin.

Fikriniz bulunduğu sektörde ağır düzenlemelere tabi midir?

Kimi sektörlerde yasalar epey katıdır. Bu sayede tüketicilerin firmalar tarafından ziyan görmeleri engellenir. Ancak bu tarz düzenlemeleri uygulamaya dercetmek firmalar için pahalıya mal olmaktadır. Bu yüzden bu tarz sektörlerdeki fikirlerin önüne set çekilmiş olur..

Sektörlerin hijyene aşırı Ehemmiyet vermesi ve devletlerin bu konuda sert kaideler koymaları Beyhude değildir. bütün bu bürokratik işlemler, girişimcileri pazara girmekten alıkoymaktadır bu yüzden bu tarz düzenlemeler karlılığı büyük oranda azaltmaktadır.

Bir sektörde ağır düzenlemeler olup olmadığından haberdar olmanın en basit yolu o sektörde çalışan kişilerle temas kurmaktan geçer. vaziyet tespit sürecinin bir parçası olarak girmek istediğiniz sektörle alakadar kanunları araştırabilirsiniz. şayet girmek istediğiniz sektöre değin, üzerine kanunları bulmakta zorlanıyorsanız öyleyse bu vaziyete sevinebilirsiniz.

Bu fikir önceden hayata geçirilmiş midir? Eğer geçirilmişse fikrinizi hayata geçiren firmaların kazançları ne durumdadır?

Risk sermayesinin geçerli olduğu bir dünyada başlıca iki tür operasyon şekli vardır. Bunlardan biri görünürde Biricik bir rakibin olmadığı mavi okyanus denilen bir türdür. Diğeriyse rakiplerin denizdeki yosunlardan dahi Çok olduğu Al okyanus denilen tür. En ideali bu ikisinin arasında bir yerlerde bulunmaktır. Popüler inanışın Bilakis Yeni bir pazar oluşturmak Fena bir Düşünce olabilir. Genelde pazara girmeden Evvel bu konuda eğitim almak gerekir. Ayrı olarak büyük bir pazarlama bütçesine Veyahut viral pazarlamaya ihtiyaç duyulur.

Fikrinizi hayata geçirmek için işinizden çekilme etmeden Evvel girmek istediğiniz pazardaki rakiplerinizi araştırın. Pazarda başarıyla Amel gören bir yahut iki firma görürseniz Veyahut vermek istediğiniz hizmet Veyahut üretmek istediğiniz ürünle alakadar büyük bir pazar olduğunu öğrenirseniz bu iyiye işarettir.

Şansınızı artırmak.

Bir fikirden yola çıkarak bizzat işinin sahibi olmak Derhal herkesin hayalidir. Ufak işletmelerin büyük çoğunluğu ilk 3 Sene içinde kepenk indirmektedir. Bu sebeple fikrinizi hayata geçirmeden Evvel başarı şansınızı bariz olarak artıracak adımları atmaya Amade olmalısınız.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir