İş Hayatında Başarılı Olmanın Sırları

İş hayatında başarı elde etme hakkında binlerce kitap yazıldı. Binlercesi de özdeş vakitte Hususi hayatta da nasıl başarıya ulaşılacağını anlatıyordu. İnternette konu hakkında Gene özdeş sayıda makale bulmak olası. Konu böylesine geniş çaplıyken ve bizi Mesut edebilecek oldukça Çok ayrımlı aktif varken bunları, herkesin okuyup hayatında uygulayabileceği kısa bir listeye dönüştürmek çok zor. Ancak, o binlerce kitap ve makalenin içindeki sayısız efsanelerin ve hikayelerin arasında ortak olan birkaç nesne bulabilirsiniz. Biz insanlar olarak hep düşündüğümüz fakat uygulamak için yeterince çabalamadığımız ilkeler göreceksiniz. Hepimizin arzulayıp çoğu vakit anlayamadığımız idealler ve kararlar duyacaksınız. Aşağıda Amel hayatında başarıya erişmiş kişilerin hikayelerinden çıkarılan on maddeyi okuyacaksınız. Bu özelliklerden hangilerine sahip olduğunuzu ve hangilerini edinmeniz gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya sürek edin.

1-) Korkusuz olun.

Toplum arasında bir iş girişiminde başarılı olmanın sebep bu kadar ürkütücü bir marifet olduğunu bilmek ister misiniz? Önünüze belli meseleler çıkacak olsa da karşılaşacağınız ilk zorluk en başta bir işe girişmenin korkusudur. Çoğu insan vakit zaman başarılı bir işletme açmanın hayalini kurar. Ancak bunun düş, imaj olarak kalmasının en büyük sebebi düzenli maaşın esiri olmaları ve bilinmeyenden korkmalarıdır. Kendinizi bu insanlardan ayırmak istiyorsanız korkularınızla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz. Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. İşletme kurmak için işten ayrıldığımda henüz önceki maaşımın iki katını Büro dışında kazanıyordum. Gene de başarısızlık korkusu duyuyordum.

Bu, işte başarılı olmak isteyenler için yalnızca yolun başlangıcı. Korkularınızı yenip işe koyulmak muhteşem bir ismim ancak girişimcilerin sınavı hiç bitmez. İş çevresinden biriyle iletişim kurarken, büyük bir itilaf için satış yaparken, girişime ziyan veren ortağınızla yollarınızı ayırırken ve belki de yaşanabileceklerin en korkuncu olan (ve Meşhur atik istihsal hattını tasarlamadan evvel Henry Ford’un iki kere başına gelen) işletmeniz başarısız olurken hep bir sınava tâbi tutulursunuz. Feci şekilde başarısız olup kendini tekrar düştüğü yerden kaldıran ve başarana kadar tekrar denemekten çekinmeyen insanlar harbiden korkusuz olanlardır.

2-) Finansı anlamak

İnsanlar, ismini sık duyduğumuz kimi işletmelerin nasıl yoktan Mevcut olduğunu anlatırlar. Bu hikâyeler öyle yaygınlaştırıldı ki fakirlikten zenginliğe erişmek harbi bir girişimci olmanın şartı olarak romantize edildi. Ancak gerçekler bunun tam tersidir. şayet bir işletme kuracaksanız paranız olmalıdır. Bu, ilk başladığınızda çok paranız olması gerektiği mananına gelmiyor, ama Mühim olan finansal konuları anlamak ve paranızı en akıllıca şekilde yönetmeyi bilmektir.

Robert Kiyosaki, mali bilginin başarılı girişimcilerin hayatında nasıl Mühim bir rol oynadığını çok iyi anlatır. Aydan aya aldıkları maaşla geçinen kişiler özdeş vakitte, ev/araba ödemeleri, kredi kartları ve başka materyalist yükümlülüklerle hayatlarını dolduran kişilerdir. Mali bilgisi olanlar ise onlara Nakit kazandıracak olan yatırımların önemini bilirler. Artan bir gelir çizelgeniz olduğunda yatırım yaparak nasıl henüz Çok Nakit kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. çünkü başarılı bir girişimci olmak için paranızı nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

3-) Bir Lider Olarak Büyüyün

Korkularınızı dizginlediğinizde ve girişimci olmaya ismim attığınızda zati liderlik yolculuğunuza başlamışsınız demektir. Kısaca en büyük başarı, yardım ederek başkaların hayatlarını iyileştirebilmenizle alakalıdır. Birçoğumuz başarılı girişimcileri, futbol fanlarının bir futbolcuya yaptıkları gibi idolleştiririz. ama ortada bu bireylerin yönettiği ve başarıya ulaştırdıkları bir takım vardır. Başkalarını, sana katılmak, söylediklerinize inandırmak veya sunduğunuz bir Mahsul Veyahut hizmet karşılığında sana Nakit vermelerini sağlamak için belli bir düzeyde liderlik özelliğiniz olmalıdır. Liderlik özelliklerinizin olması gerekiyor diye işinde başarılı her şahıs illa bir CEO veya şirketin yüzü olmak zorunda değil. Google ağırbaşlı manada büyümeye geçtiğinde, şirketin kurucuları şirketlerini yönetmesi için başarılı bir CEO olan Eric Schmit’i göreve getirdiler.  Çünkü onlar mühendisti, CEO değil. 

kusursuz bir asker cephede birlikleri yönetmekte iyi olabilir ama Tüm bir savaşı idare edemeyebilir. süper bir Mahsul tasarımcısı çok Fena bir satış elemanı olabilir. Ancak iyi bir önder, çalışanların zayıflıklarını ve kuvvetli yanlarını keşfederek şirketin başarıya ulaşması için kimin nerede olması gerektiğine karar verebilir.

4-) Kendi Takımınızı Kurun

Yukarıda bir önder olmanın, Amel hayatındaki öneminden bahsetmiştik. Bir önder olarak ilerleyebilmek için, yaptığı işe ihtiraslı ve görevine sıkı sıkıya bağlı bireylerden bir takım kurmanız gerekir. Kâr eden rastgele bir işletmede ortaklardan oluşan bir takımın önemi buradan gelir.  Çoğu insan yola yalnız Menfaat ve oldukça Çok işi bizzat yapar ancak bir işletme Biricik bir işe odaklanıp enerjisini ona yoğunlaştırmalıdır. Bir işletmeyi ayakta tutan alın teriyle oluşturulmuş sermayedir. Hem işte hem hayatta başarının ne olduğunu ileride anlayacağımız üzere, harbi bir “işletme sahibi” işin yürümesini ve kâr etmesini sağlayan günlük işlere koşturmaz. bizzat başlarına işletme yürütmeyi deneyen (ve başarısız olan) insanların hikayeleri klasik bir Eser olan The E-Myth’te bulunuyorBiricik başına olmak adına liderlik özelliklerinizi kullanarak kabiliyetli başka insanları yanınıza alıp şirketin geleceği için beraber çalışmaya motive faktörüz gerekiyor. Bu liderlik özellikleri yalnızca çalışanları kapsamaz. Ayrı olarak kimle el sıkışacağınızı bilmeniz, nasıl stratejik partnerler edineceğiniz ve yukarıda bahsettiğimiz avantajlarınızı işinize Alaka göstermeleri için başkalarını nasıl ikna edeceğinizi de kapsar. Belli bir başarı düzeyine ulaştığınızda beraber yürüdüğünüz insanlarla bu başarı duygusunu paylaşmak sana henüz büyük bir heyecan verecektir.

5-) Minnettarlığınızı Göstermek

Hepimizin takdir edeceği üzere her gün hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji nihayet 30-50 yıl içinde yalnızca komşularımızla veya sevdiklerimizle değil Amel bağlantılarımızla kurduğumuz iletişimi de değiştirdi. Şimdiki jenerasyon ise ellerindeki bu teknolojiye hep varmış gibi bakıyor. Durup ne bir gülü kokluyorlar ne de süper bir vakit diliminde yaşadıklarını ayrım ediyorlar. Lambalarını yakan elektriğin, toplantılarına yetiştiren arabaların ceplerindeki akıllı telefonların minnettar olmaları şart olan şeyler olduklarının bilincinde değiller.

Hem iş hem Hususi hayatta başarılı olanlar, yaşadıkları hayata minnettar olanlardır. Bunlar sabah çayları için garsona teşekkür eden, başkaları için kapıyı tutan, konuştukları kişileri harbiden dinleyen insanlardır. Başarılı girişimciler, onları düşkün başlangıçlarından bugünlere taşıyan kişileri, yerleri Veyahut şeyleri unutmamalıdır. Gelecekte uçakla yolcu ettiğinizde, “gökyüzünde bir sandalyede oturduğunuzu” ve her gün deneyimlediğimiz muhteşem şeyler için minnettar olmayı unutmayın.

6-) Doğru Arkadaşlar Edinmek

İş Yaşamınızda yalnız yola çıkmamanız gerektiğini söylemiştik. Bu ideoloji şahsi başarı ve mutluluğunuzda da geçerli. şayet biriyle paylaşamayacaksanız Yaşamınızda bir şey yapmanın manası nedir? Kimse, koca masada Biricik başına Aş yiyen bir şehrin Bruce Wayne’i olmak istemez.

İnsan doğası gereği sosyal bir canlıdır. İş arkadaşlarınızın dışında da bir hayatınız olması ehemmiyetlidir. Arkadaşlarının tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz, sana her başardığınız işte çak yapacak ve düştüğünüzde de kaldıracak kişilerdir. Sizle özdeş tavra sahip olan, kıymet bilen ve Yaşamınızda iyi bir tesir yaratan kişiler olduğundan güvenilir olun. Kaostan beslenen kişiler sizi ve çevrenizi Menfi etkileyecek kişilerdir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir