İtibar(Saygınlık) Nedir

İTİBAR NEDİR?

saygınlık Nedir? saygınlık, bir kişinin bir marka, şahıs, şirket, Mahsul veya hizmetle alakadar öznel nitel inancıdır. saygınlık, başarının anahtarıdır.

İtibarı tanımlamanın en iyi yolu: saygınlık, sizin veya markalarınızın karakterinin üçüncü yan algısıdır. Bu Biçim verilebilir bir şeydir. Başkaları tarafından veya sizin tarafınızdan Biçim verilebilir. Çünkü bugün insanlar Google’ın kendileri için karar vermesine güveniyorlar. Bu nedenle, Google’ın bir markayı gösterme şeklini değiştirerek, insanların itibar algılamasının anne yollarından birini değiştirebilirsiniz.

Günümüz dijital ortamında, itibar her vakitkinden henüz Mühim, henüz yaygın, henüz unutulmaz ve henüz anlamlı. Sürecek bir itibarı (ün İdare kurumu için bile) oluşturmak, geliştirmek, sürdürmek ve savunmak harbiden zordur. Ayrı olarak bir ünü sadece kısa müddette ihmal etmek, kötüye kullanmak, reddetmek veya parçalamak kolaydır. Bir yıkım dakikalar içinde gerçekleşebilir ve dünyayı saatler içinde yuvarlayabilir. Şöhretin gerçekte ne olduğunu açalım.

partner anlamlılar: saygınlık için başka bir sözcük nedir?

İşte “itibar” kelimesinin partner anlamlılarının bir listesi. Birçoğu olsa da, bulduklarımız harbi dünya diyaloğunda en yaygın olanları:

 • Ira
 • tesir
 • Prestij
 • ün
 • Haysiyet
 • Güvenilirlik
 • Ün
 • Saygınlık
 • Güvenilirlik
 • İsim
 • Fena ün
 • Pozisyon
 • hürmet
 • Tahmin
 • İyilik
 • Şan-ün
 • Temsilci

Bölümler

 • İtibarı bu kadar kuvvetli yapan nedir?
 • saygınlık sebep ehemmiyetlidir?
 • saygınlık sermayesi nedir?
 • İyi bir itibarın faydaları

saygınlık skandalı her vakit yüksek olsa da, itibar kavramı büyük ölçüde yanlış anlaşılıyor. Bu prizmadan bakılan bir gerçektir.

Bu makale kolay soruyu cevaplama girişimidir, itibar nedir? Soruyu cevaplama şeklimiz bizi ünün kökeni haline getirecek, sosyal medya ile ortak yaşamdan sıyrılacak ve kurumsal skandalla ilişkisinden yoksun kalacaktır. Bunun adına, özünde hangi üne sahip olduğunu anlamaya çalışacağız ve bu sayede itibarın Çağdaş tezahürüne taze ve üretken bir şekilde yaklaşmamızı sağlayacaktır.

Bu makaleyi sebep okumalısınız? Çünkü itibarınız, (düşündüğünüzden henüz fazla) Mühim ve itibarınızı harbiden anlamak, ister şahsi ister işinizin ünü olsun, itibarınızı geliştirmek, savunmak ve geliştirmek için Biricik yoldur.

Bu makalede nereye gidiyoruz? Önce itibarı tanımlayacağım, sonra işletmeler için geçerli olan itibar sermayesi kavramını tartışacağım. 

Peki, Gene de itibar nedir? İlk Evvel sana tanımı vereceğim, sonra kalıcı etkisini henüz iyi anlayabilmek için henüz derine dalacağız.

saygınlık, bir kişinin bir marka, şahıs, şirket, Mahsul veya hizmetle alakadar öznel nitel inancıdır. açkı “öznel” dir.

saygınlık anlayışınızda inkilap yaratmaya ve itibarınızı en anlamlı şekilde oluşturma sürecine başlamak için hazırlıklı olun.

İtibarı bu kadar kuvvetli bir fenomen yapan şey nedir?

rastgele bir itibar anlayışı, bu makalenin başlığındaki soruyu yanıtlayarak başlar – itibar nedir?

“İtibar, bir tür zırh Veyahut ihtiyaç halinde ispatlayabileceğiniz bir tabanca gibidir.”

–  KVOTHE / THE Mektup OF THE WIND

saygınlık Özneldir

İtibarlarımızı Denetim ettiğimizi, insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü ve nasıl tepki vereceğini tanımladığımızı düşünmek caziptir. Bununla alakadar biraz doğruluk olmasına Karşın, itibarı idrak etmek biçimimiz geçmiştekinden çok farklıdır. Sosyal medyada bir kayma ve korku yaşamış olabiliriz. Şöhretimizin bir yönünü Denetim ediyoruz, ama bütünsel olarak itibar, sadece kim olduğumuz Veyahut ne yaptığımız değil; insanların bizim hakkımızda ne düşündüğüdür.

saygınlık Algıdır

Bir kişinin veya şirketin itibarı sadece o kişinin veya şirketin yaptığı şeylere bağlı değildir. Bu,büyük ölçüde bu ünü algılayan kişiye bağlı. yani, bir itibar bir fikirdir.

İtibarı Kim Denetim Eder?

Düşünmeniz şart olan Enteresan bir nokta: Her bir kişinin firmanız hakkında biraz ayrımlı düşünceleri vardır.

Bu oldukça fazla bireysel görüş henüz geniş bir umumi nazar açısına göre gruplandırılabilir – bir tanesi, çoğu vakit, bizzat yaratığı olarak gerçekleşmesi için her türlü engelleri aşar. Bu yaratığa itibarınız çağırabilirsiniz. Ancak itibarınızın, her birinin onu Denetim ettiği bizzat görüşlerine sahip olan oldukça fazla Ufak koldan – insanlardan – oluştuğunu ansımak ehemmiyetlidir.

Bu şekilde, itibarın öznel olması iyidir. Bunun değişebileceği mananına gelir ve bütün yaratıklarla özdeş anda savaşmanıza lazım kalmaz. Öznellik, insanların kafasında yatar ve halkın zihni, halka Aleni malum bir harbi gibi (objektif kitle iletişim araçlarının insafına kalmış gibi görünürse), henüz objektif bir şeyden henüz kolay değiştirilebilir.

Ira ve saygınlık Farklıdır

saygınlık ve karakterin ayrımlı olduğunu not etmek ehemmiyetlidir. Bir varlığın (kişi veya şey) “ünü”, bir kişinin veya topluluğun, bir insanın karakteri hakkında nasıl hissettiğini (hissiyatlarını) hesaplamaktır. Ira, varlığın taşıdığı harbi özelliklerin bir birleşimidir.

Görüşler, bir hayli iman gibi, gerçeğe dayanmamaktadır. Bunun adına, duygulara, geçmiş tecrübelere, bilişsel önyargılara, fiziksel iyiliğe, hava durumuna ve birinin sabah kahvesine sahip olup olmadığına dayanır.

Bir şahıs, şirket veya marka olarak hakkınızda oldukça fazla nesnel harbi var. örneğin siz bir kadınsınız. Şirketinizin 18 çalışanı bulunmaktadır. Marka logonuz bir bufalo. Her neyse. Ancak bu nesnel gerçekler sizin ününüz değildir. saygınlık, nesnelliğin ötesinde, öznelliğin bulanık, öngörülemeyen, uçucu ve fantastik boyutuna gider.

saygınlık, kimliğimizden veya eylemlerimizden henüz fazla olduğu için, itibarın oldukça fazla yönünün kontrolümüz dışında olduğunu kabul etmeliyiz. Doğru zihniyet ile ünlerimizi pozitif olanlara dönüştürmek için çalışmaya başlayabiliriz.

saygınlık Niteldir

saygınlık tanımımızın iki tanımlayıcısı vardır:

 • Öznel (yukarıda açıklanmıştır)
 • Nitel

İtibarı nitel olarak nitelendiriyoruz bu yüzden bu, büyük ölçüde sayılarla tanımlanamayan bir his, tat, idrak Veyahut hezeyanların bir karışımıdır. İtibarın bu niteliksel istikametleri sebebiyle, itibarınızı nasıl geliştireceğinizi veya değiştireceğinizi belirlemek zor olabilir.

saygınlık Duygularla İlgilidir

Bir işletmenin itibarını tanımlamak için rastgele bir örneklem istemeniz vaziyetinde, muhtemelen bu Amel hakkında nasıl hissettiği hakkında konuşurlardı. Onlara henüz fazla bastırırsanız, muhtemelen noktalarını desteklemek için kimi somut örnekler listeleyeceklerdir.

Muhtemelen, Laf konusu işletmenin ya iyi Veyahut Fena olduğunu kanıtlayan somut bir sayısal sayılama listesinden yoksun kalmazlar. şayet deneselerdi, muhtemelen bir çıkmaza ulaşacaklardı. aktüel kalabilecek defalarca veri yoktur ve dünyada net bir sonuca erişmek için kifayet veri yoktur.

Boy ve kilonuzu ölçebildiğiniz gibi empati ve sezgiyi ölçemezsiniz. İtibarın nitel yönünü tartışırken, bunun şahsi özelliklerle – samimiyet, hoşluk, unutkanlık ve kabahat gibi şeyler ile ilgisi olduğunu anlıyoruz. saygınlık, bu nedenle, bir kişinin bir kişiyi, işi veya kuruluşu düşündüğü vakit akla gelen Benlik özellikleri veya nitelikleri ile ilgisi vardır.

saygınlık, İnançtır, harbi Değil

Yukarıda bahsedildiği gibi, itibar, insanların bir marka, şahıs, şirket, Mahsul veya hizmet hakkında inandıkları şeydir. İnanç, insanlığın en kuvvetli kuvvetlerinden biridir. Ve örgütlü dine en çok olduğu kadar ününü de içine alıyor. saygınlık, insanların bir marka, şahıs, şirket, Mahsul veya hizmet hakkında inandıkları şeydir. Belli varlıklardaki iman ürünleri, uygarlıklar inşa etmiş, kültür yaratmış ve soykırıma yol açmıştır.

Görünen o ki iman, her vakit gerçeğe dayanmaz. Birisinin Loch Ness canavarının harbi olduğuna değin, üzerine sarsılmaz bir itimat olmasına Karşın, bu itimat Nessie’nin doğrulanabilir varlığını yansıtmaz.

İnanç böylesine kuvvetli bir kuvvet olduğundan, itibarın sebep Mühim olduğunu anlamak kolaydır. İnanç davranışı belirler. Davranış karları etkiler. Bir şirketin bir aldatmaca olduğuna inanan bir tüketici, ürünlerini veya hizmetlerini satın almayacaktır. Bir politikacının yozlaşmış olduğuna inanan bir şahıs ona rey vermez. Katil olduğuna inanan bir komşu seninle Dost olmayacaktır.

Bütün bir nüfus süresince çoğalan, iman bütün kıtaları kapsayan imparatorluklar kurdu ve devirdi. Fena tarafına geçmek istemezsiniz.

Markalar, insanlar, şirketler, ürünler ve hizmetler herkesin itibarına sahiptir

saygınlık sadece bireylere bağlı değildir. Markaların da itibarı vardır. Ürün ve hizmetler de öyle.

Barack Obama dünya çapında müthiş bir üne sahiptir. Trump da bunu yapar, ancak ABD’de belirli bir demografiye henüz fazlasını yapar.

Coca-Cola markası bir üne sahiptir.

Taylor Swift’in bir ünü var. Ayrı olarak bu isimde bir albümü var (ekleyebileceğimiz muhteşem tipografi ile).

Apple’ın servisi Genius Bar’ın ünü var.

Çıkarımlar

saygınlık hakkındaki bu tanıma dayanarak, birkaç şey hücre çarpıyor:

 • İnançları değiştirmek zordur ve direk sorulmamalıdır. İnanç, unutmayın, her vakit gerçeğe dayanmaz. Birinin inancının yanlış, yanlış yönlendirilmiş veya doğrulanamaz olduğunu kanıtlayabilseniz de, o kişinin inancını değiştiremeyebilirsiniz.
 • Şöhretinizin sadece bir bölümünü Denetim edebilirsiniz. İnsanlar görür; bu nedenle insanlar fikir yürütüyor. Kısmen, gördüklerini Denetim edebilirsiniz. Ancak gördüklerini Esas alarak hangi görüşleri oluşturduklarını Denetim edemezsiniz.
 • saygınlık ve görünürlük iki ayrımlı şeydir, ancak birbirleriyle yapacak çok şeyleri vardır. saygınlık Çoğunlukla bizzat başına bir Hayat alır ve bunu kapsam veya görünürlük içinde büyüdükçe yapar. Bir garajda bir teknoloji başlangıcı başladığında çok az üne sahip olabilir, ancak büyüklüğü arttıkça, ünü Onlarca çalışanın tam zamanlı işi ve binlerce hayranın bütünüyle takıntısı haline gelir. Bir itibarın görünürlüğü arttıkça, itibar rizikosu de artar.
 • idrak itibardır. saygınlık, insanların algıladığı şeydir. şayet bir balta katili iseniz, yanlış yönlerinizi gizleyin ve mübalağalı hayırseverliğin adına sergileyin, fevkalade bir üne sahip olabilirsiniz. Halka Aleni hayırseverliğin kim olduğunu değiştirmez – balta katili. Ama insanların sende ki algılarını değiştiriyor. idrak, bu nedenle, ününüzdür.

Kabul edelim. saygınlık karmaşıktır. Tanımı kolay görünebilir, ancak tezahürleri labirenttir. saygınlık, insanların nasıl davrandıklarını, insanların neler satın aldıklarını, insanların nasıl düşündüklerini ve insanların sebep bizzat davranışlarını adına getirdiklerini şekillendirir.

Bu gerçeklik bizi bu makalenin ikinci değerlendirmesine götürür – ünün önemi.

saygınlık sebep ehemmiyetlidir? 

saygınlık ehemmiyetlidir. Bu kadar Aleni gözükmeli. Ama sebep? Diyelim ki, viran bir üne sahip olmanın sterlin itibarına sahip olmasının avantajları nelerdir? Varlıklı şeyler, sıhhat ve bahtiyar beklentisi gibi şeylerin görkemli şemasında harbiden Mühim mi?

Görünüşe göre evet. fazla Mühim. Zenginlik? Denetim. sıhhat? Evet. Mutluluğun peşinde? netlikle. saygınlık, bir bireyin adına getirilmesi ve bir işletmenin kârlılığının en Mühim hakemidir. Bu Mühim.

Bu soruyu Hususi olarak cevaplamak için Evvel insanlar için itibarın önemini, hemen peşinden işletmeler için itibarın önemine değineceğim.

-Bireylerin İtibarının Önemi-

saygınlık, bireyler için ehemmiyetlidir, bu yüzden Müspet bir itibar, yaşamda istediklerimizi alır – güvenlik, arkadaşlar, özgüven, bahtiyar ve Nakit.

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi, motivasyon psikolojisinde bir teori olan insan motivasyonunun fizyolojik gereksinimlerimizle – Besin, su, dinlenme vb. – en Esas seviyede başladığını belirtir. Bu ihtiyaçlar adına getirildiğinde, güvenlik ve benzeri başka ihtiyaçları adına getirmeye çalışırız. güvenlik. Bunun ötesinde, insanlar psikolojik arzuları – sevi, samimiyet ve prestij – tatmin etmeye çalışırlar.

saygınlık, psikolojik ihtiyaç düzeyinde devreye girer. İyi bir itibar, kendine hürmet, başarı, anlam ve kişinin potansiyelini gerçekleştirmeyi sağlar.

Kim olduğun üzerinde etkisi var

henüz da ilginci, belki de 1800’lerde başlayan araştırmalar, itibarınızın kim olduğunuz ve kim olacağınız ile alakadar Esas bir güce sahip olabileceğini gösteriyor. Bu kısmen, bir sual soran belirli bir psikoloji dalının merkezinde yer Meydan bir olgu olan Pygmalion etkisi sayesinde gelir: başkalarının beklentileri bizi nasıl etkiler?

Hasılı, Pygmalion etkisi, belirli bir fert için yüksek beklentilerin belirli bir alanda gelişmiş performansa yol açtığında ortaya Menfaat. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüyen genç bir çocuğun, ailesine aldığı bale derslerini anlatmak amacıyla toplanan bir aileye katıldığını düş, imaj edin.

Aile üyelerinin verecekleri muhtemel yanıt, kayıtsızlıktır. natürel olarak, çoğu bey bale gibi geleneksel olarak kadınsı bir spora sadık kalmaz ve insanlar enerjiyi uzun sürmeyecek bir şeye koyma eğilimindedirler.

özdeş çocuk futbola Alaka gösterdiğinde, çoğu Amerikan ailesi coşkuyla yanıt veriyor. Bu kısmen onu İdadi ve belki de kolejden geçirme potansiyeline sahip olmasının yanı Dizi genç, Amerikalı bir çocuğun topluluk tarafından onaylanan bir Amerikan sporu için uzun vadeli bir ihtiras geliştirme ihtimalinin çok yüksek olması beklentisidir.

Pygmalion etkisinin oluştuğu yer burasıdır. Çocuğun toplumu, futboldaki ilgisine bale göstermekten henüz fazla heves gösterdiğinde, çocuk kendisini belli bir yöne yönlendiren ince ipuçları alır. Yeterince Müspet geribildirim ve bu çocuğun fevkalade bir futbolcu olma olasılığı çok yüksektir.

Bu unsur nasıl ün kazanır? Bir şey için Müspet bir üne sahip olduğunuzda, henüz büyük topluluğunuz sana bu alanda henüz çok çalışmanızı özendirecek Müspet geribildirim verecektir.

Pygmalion’un Karanlık Yüzü

Ve bir şey için Fena bir üne sahip olduğunuzda, Pygmalion etkisi bunun motivasyonu ne kadar derinden etkilediğini gösterir. Aksi senaryo oluşma olasılığı çok yüksektir. Birinin topluluğundan Menfi ipuçları aldığında, bireyin verimliliği azalır ve aşırı durumlarda bireyin rolü tamamiyle bırakmasıdır. Şirketinizin Fena bir üne sahip olması vaziyetinde, şirket verimliliği netlikle iyi olandan henüz düşüktür, bu yüzden kuruluşunuzun mensupları, şuursuz olsa dahi, topluluğun Menfi ipuçlarını kalbe alıyorlar.

Özetle, itibarınız ehemmiyetlidir, bu yüzden iyi bir itibar, insanın adına getirilmesini ve sürek etmesini teşvik eder. Öte yandan, Fena bir itibar, verimliliği bireysel olarak azaltır ve işinize psikolojik olarak ziyan verir.

İşletmelerde İtibarın Önemi 

İş bağlamında, itibar özdeş derecede ehemmiyetlidir, ancak oyun sonu farklıdır. İş fikirli insanların çoğu, bir işletmenin amacının Friedman Doktrini’nde elde edilen karı maksimize etmek olduğuna katılıyorlar.

Bir işletmenin hedefinin kar olduğunu varsayarsak, itibar bu amaca nasıl hizmet eder? kolay. İyi bir üne sahip işletmeler, henüz fazla kar eder. Bunu kanıtlamanın nispeten kolay bir yolu var. Yelp yıldız derecelendirmelerini itibar ölçüsü olarak kullanan Harvard araştırmacıları, Yelp’teki henüz yüksek yıldızlı derecelendirmelerin henüz yüksek gelir getirdiğini belirledi.

Bu, işletme itibarının önemine sadece bir örnektir. İşletmelerin ve bireylerin itibarlarını ölçmeleri ve sergilemelerinin oldukça fazla yolu vardır. Tüketiciler bu itibara şirket için veya aleyhte satın alma kararları vererek yanıt verir. henüz iyi bir itibar sağlar:

 • henüz iyi adaylar
 • henüz fazla itimat
 • henüz yüksek gelirler
 • Düşük pazarlama maliyetleri

Bir ünün bir işletmenin geliri için sadece Mühim olmadığını söyleyenler var; bu işletmenin varlığı çok ehemmiyetlidir. kuvvetli bir üne sahip olmadan, işiniz hayatta kalmak için mücadele edebilir.

Enron’un saygınlık Krizi Öldü

Bir Misal olarak, Enron gibi bir işletmenin çatışması bir itibar kriziyle ilişkilendirilebilir. Enron, şirketlerinin itibarına yapılan büyük darbeyi etkili bir şekilde yönetemedi.

Müspet bir üne sahip olmadan, sıhhatli bir şirket diye bir şey yoktur.

Bireyler ve İşletmeler Arasındaki İlişkilerde İtibarın Önemi

İtibara bakmanın başka bir yolu var. İnsanlar ve işletmeler, itibarlarını nasıl şekillendirmek istediklerini Esas alarak başka kişiler ve işletmelerle etkileşime girerler.

Müşteriler, bireyler olarak, işletmeleri korudukları veya başka bireylerle etkileşime girdiklerinde şahsi itibarlarını korumakla ilgilenmektedirler. Örneğin, bir insan, insanlık dışı koşullarda yetiştirilen etlere hizmet veren bir restorancı ile Amel yapmadan, bir tür hümanist olarak ününü savunmak isteyebilir. Başka bir fert, itibarlı bir üne sahip olduğunu düşündüğü bir siyasetçiye şiddetle karşı çıkabilir, bu yüzden o şahıs bizzat itibarını korumakla ilgilenir. Her şey izleyiciye göredir.

saygınlık İki Yönlü Bir Sokak

O vakit itibar, iki yönlü bir caddedir. başka şahıslar veya işletmelerin sahip olduğu itibara dayanarak bizzat itibarımıza hizmet ediyoruz.

Bireyler ve işletmeler için itibarın önemini düşündük, ancak itibarın önemi gruplar, politikacılar, Amel liderleri, hayır kurumları, Hususi Alaka grupları, aileler, uluslar, etnik gruplar, demografik gruplar, Nesil bölünmeleri, markalar, ürünler ve hizmetler siyasi partilere yansıtılabilir. Hemen hemen her kuruluşun bir ünü vardır. Ve bu itibar, onların en Mühim özelliklerden biridir.

İtibarın İpuçları

İtibarın önemini yinelemek için şu noktaları aklınızda bulundurun:

 • saygınlık iman üzerine kuruludur; inançlar kuvvetli şeylerdir.

Yukarıdaki bölümde, itibarın bir iman olduğuna dikkat çektim. İnancın gücünü küçümsemeyin. İnançlar davranışı dikte eder ve bir üne olan iman, hesaba katılması şart olan bir güçtür.

 • saygınlık inşa etmek yıllar alır.

Warren Buffet’in ünlü alıntılarından biri “İtibar kazanmak 20 Sene, mahvetmek beş dakika sürüyor. Bunu düşünürseniz, ayrımlı şeyler yapacaksınız. ”

Özellikle itibar, ünlü bir krizin sonunu alıyorsanız, biraz cesaret kırıcı geliyor. Bununla beraber, yıllarca süren Amel tecrübesinden esin Meydan ifadesi doğrudur ve itibarın önemini vurgulamaktadır. Bu kadar uzun sürmesi şart olan bir şeyin bir değeri ve önemi olmalıdır.

 • saygınlık değişebilir

Zamanla, itibarınızı etkileyecek Müspet ve Menfi açıklar olacaktır. Menfi bir eleştiride saygınlık kazanamayacaksınız. Aksine, konuyu ele almak, hızlı bir şekilde tepki vermek ve henüz iyisini değiştirmek için bir fırsat olabilir.

 • Yardım istemekten korkma

saygınlık yönetimi kolay bir Amel değildir ve yalnız başına gitmek zorunda değilsiniz. Yardıma veya tavsiyeye ihtiyacınız olursa bir uzmana ulaşın.

Haberler, Bilhassa itibarla alakadar haberler hızla yayılabilir

Haberlerin hızlı yayıldığını söylemek zordur. Biz biliyoruz ki. Tweet atıyoruz. Kaydırıyoruz. Dokunuyoruz. Mesaj atıyoruz. Ancak, itibar bağlamında, haberler Bilhassa hızlı yayılmaya hazırlanıyor.

saygınlık yönetimi, her ikisi de bir sosyal ağda tur atmada dikkate kıymet bir öneme sahip olan şahsi bilgi ve söylentiler arenada uğraşmaktadır. Söylentilere değin, üzerine yapılan ilmi bir araştırmada araştırmacılar, Twitter’da yayılan bir söylentiyi taklit ettiler ve “Twitter ağının rastgele bir düğümünde vasat bir söylenti başladığında, sadece sekiz iletişim turunda Yekün 51,2 milyon üyenin 45,6 milyonuna ulaştığını” belirtti.

Tiger Woods’un zarafetten düştüğü ile alakadar bir hikâye, bir şirket birleşmesinin haberlerinden çok henüz hızlı yayılma eğilimindedir (Tiger nihayet vakitlerde çok henüz iyi bir şekilde yapsa da). Tiger Woods hikayesi kişiseldir ve insanlarla ilgileniyoruz. Söylemeye lazım yok, bir mabre, basiret veya yıkıcı tentür içeren şahsi hikâyeler viral yayılmaya henüz meyillidir. Biz insanız. Dedikodu yapıyoruz.

Haber yayına girmek için doğru olmak zorunda değildir. On gün bütün dünyayı çevreleyen bu Macron’un cinsel yönelimi hakkındaki haberler şöhretli bir söylenti için gerekliydi. Artık güvenilir olmak için ayrımlı sorunları var. 

Ve sadece Macron Fransa’nın anavatanında değildi, haberin manşetlere girmesine destur vermedi. Küresel oldu.

Kimi suçlayacaksın? Herkes. Ve hiç kimse. Dünya tutumsal Forumu, “yanlış haberlerin harbi hikâyelerden henüz hızlı yol aldığını” işaret ediyor ve hemen peşinden soruyu soruyor. Üç MIT uzmanı şöyle yanıt verdi: “Yanlışlık, bütün bilgi kategorilerinde ve çoğu vaziyette bir büyüklük sırasına göre gerçeklerden henüz Irak, henüz hızlı, henüz derin ve henüz geniş bir şekilde reddetti.” İstatistikler resmi çiziyor:

Bu harbi meta noktasını vurgulamaya hizmet eder: saygınlık ehemmiyetlidir. Haberin doğası, haberlerin yayılması ve insanın en Enteresan haberler için kanal olma eğiliminden Ötürü, herkesin ünü, yok sayılmaktan Irak bir tweetdir.

saygınlık ile alakadar haberler kalıcı olabilir

İtibarın dayanıklılığı ile alakadar gaddar bir ironi var. Hiçbir itibar değişmeden kalır. Ancak bu ünü etkileyen haberler katiyen ölmez.

Ölümden sonra dahi, bir insanın ünü tarihin gösterdiği gibi dalgalanıyor. Kurucu babası Thomas Jefferson’un bir zamanlar bozulmamış itibarı, birkaç çalışma süresince muzaffer olmaktan çıkmıştı.

Şöhretiniz haber verilmeksizin değiştirilebilir olsa dahi, ününüzle alakadar haberi silemezsiniz. Bu, Bilhassa bilginin, faal bir program yapmadan kaybolmadığı dijital çağda geçerlidir.

Ira Kolayca Yıkılır

Dijital olmayan bağlamlarda dahi, “haberler”, duyu, söylenti, spekülasyon ve ağızdan ağıza şeklinde sürek eder. Karakteriniz, davranışlarınız ve eylemleriniz düzeltilemez olabilir, ancak birisi yanlış sual sorarsa, itibarınız dertte olabilir.

Akılda tutulması şart olan en Mühim şey, itibarın Mühim olduğudur. Göreviniz ne olursa olsun, sektörünüz ne olursa olsun, var itibar vaziyetiniz ne olursa olsun, itibarınız sizinle veya işinizle alakadar en Mühim şeylerden biridir.

saygınlık sermayesi nedir?

Tipik olarak sermayeyi, bir biçimde veya başka bir şekilde parasal varlıklar olarak düşünürüz. “Para dünyayı dolaşıyor” değil mi? Dikkatli bir şekilde düşünüldüğünde, bu sadece kısmen doğrudur. Ve finansal sermaye sadece bir tür sermayedir.

Markanın Değeri

saygınlık sermayesi, belki de finansal sermayeden henüz ehemmiyetlidir. Hangisi Evvel, bir işletmenin finansal sermaye kazanmasına destur veren itibar mı, yoksa şirketin itibar kazanmasına destur veren mali sermaye mi? Bu şekilde, kurumsal itibarın, bir işletmenin finansal başarısı açısından birincil öneme sahip olduğu görülüyor. Önce itibar sermayesi, İkinci finansal sermaye.

Bu harbi şahsi düzeye kadar takip edilebilir. Bir girişimci girişimi için Nakit toplamaya gittiğinde, yatırımcıların güvenini nasıl kazanır? Elbette, sağlam bir Amel planına ihtiyacı var, ama özdeş vakitte sağlam bir şahsi üne de ihtiyacı var. saygınlık sermayesi, bir işletmenin kurulmasına katkıda bulunan fonu artırmasına destur verir.

Ancak itibar sermayesi nedir? Nereden geliyor? Neyden oluşur? Evet, Mühim, ama kime ve sebep?

tarif açısından, şununla çalışalım:

saygınlık sermayesi, gözden geçirme, sözlü Laf, marka kimliği ve paydaşların güveni gibi bir işletmenin parasal olmayan duran varlıklarının değeridir. saygınlık sermayesi, Mahsul ve hizmetlerin algılanan kıymetini, pay senedi fiyatını ve şirket değerlemesini artırabilir.

saygınlık sermayesi dünyayı dolaştırır. ama şaşırtıcı bir şekilde – çok az insan nasıl çalıştığını, ne olduğunu ve bununla alakadar ne yapacağının farkında. Tabii, ifadenin kendisi makul geliyor. Şöhreti biliyoruz; sermayeyi biliyoruz. saygınlık sermayesi.

Ama nasıl çalışır? Bu tanımı açtıkça, itibar sermayesini henüz derin bir seviyede anlayacaksınız. Ve makalenin bu bölümünü incelemeyi bitirdikten sonra, günümüz dünyasında itibar sermayesinin gücünü ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini açıkça anlayacaksınız.

saygınlık Sermayesi parasal Olmayandır

Arazi, yapı veya makine gibi kimi varlıklar fiziksel varlıklardır. saygınlık sermayesi fiziksel bir varlık değildir. Ayrı olarak, nicel dahi değil! Bu, itibar sermayesi tartışmasının baştanbaşa düşme eğiliminin nedenlerinden biridir. fazla ayrımlı şeyler hakkında konuştuğumuz kadar hiçbir şeyi tartışmıyoruz.

Dolayısıyla, parasal olmayanlığını belirtmek adına, hangi itibar sermayesinin oluştuğunu açıklayacağım:

Oylar ve görüşler

saygınlık sermayesi parasal olmayan ve niteliksel bir kıymet değerlendirmesi olsa da, nicel ölçümlere sahiptir. En azından sayı vermeye çalışıyoruz. Muhtemelen, bir markanın itibar sermayesini, işletmeyi derecelendirerek nicel olarak değerlendirmek için kalabalık kaynaklı bir girişime katıldınız.

Bu incelemelerin hiçbir maliyeti yok. İşletmeler, onlar için ödeme yapmaz (ve yapmamalı!). Müşteriler onlar için tazminat alamazlar. Yazar kasadaki “Yelp’te bizi inceleyin!” İşareti olmadığı sürece, bu incelemelerde fiziksel olarak var olan hiçbir şey yoktur. açıklar gerçekte kalabalık kaynaklıdır.

O vakit sebep işletmeler beş yıldızlı bir derecelendirme elde etmeye bu kadar Ehemmiyet veriyorlar? niye kusursuz beşlerini yok eden Biricik bir yıldız derecesinin üzerine inliyorlar? Çünkü bu derecelendirmeler henüz fazla gelire dönüşen kuvvetli ve ölçülebilir bir itibar sermayesi biçimidir. Bir restoran Yelp puanını sadece bir tam yıldızla arttırırsa, gelirini yüzde 5-9 oranında artırmayı bekleyebilir.

Yorumların tekrarı Hemen hemen yıldız sayısı kadar Ehemmiyet kazanıyor. Bir 2018 çalışması, müşterilerin yüzde 40’ının sadece nihayet iki hafta içinde yayınlanan yorumları dikkate aldığını tespit etti. Bu Nispet önceki yıla göre Hemen hemen ikiye katlandı.

Puanlar ve açıklar her yerdedir. Sürücünüzü derecelendirmeden Uber yolculuğuna çıkamazsınız. Bir işletmeyi, ayrıldıktan sonra rey vermeniz istenmeden, Google Harita’ya giremezsiniz. Acentenizin servisini puanlamanız istenmeden telefondan kredi kartı şirketinizle çıkamazsınız. Aramanın kalitesini değerlendirmeniz istenmeden bir Google Hangout’u kapatamazsınız. Bir e-Bay satıcısı, bir Amazon ürünü veya Reddit trolü, incelemeleri, puanları ve karma olduğu her yerdedir.

parasal, hayır; ölçülebilir, evet. Ve Mühim? netlikle.

Marka imajı

Marka imajı, insanların markanızı düşündüklerinde aklına gelen şeydir. Kişiliğinizi şekillendirir, iletişiminizi geliştirir, özelliklerinizi tanımlar ve bir pozisyon seçersiniz. Ve ne sona? saygınlık sermayesi inşa ediyorsunuz.

Marka imajı, itibar sermayesinde itici bir güçtür. Markanın ekosisteminde, bir şirketin ücretleri artırmasına, belirli markalardan ayrışmasına veya belirli bir pazardan faydalanmasına İmkan sağlayan marka yönetimi alanı vardır. Marka değeri, markanın pazardaki konumunun nispi değerine bağlı olarak artar veya azalır.

Bunların hepsi bir işletmenin parasal olmayan unsurlarıdır ancak her biri durmaksızın gelire bağlıdır.

Algılanan kıymet

Müşteriler bir Mahsul veya hizmete bizzat değerlerini koyarlar ve kıymet özelliklerinin ürünün harbi maliyeti ile ilgisi yoktur. Bunun adına, algılanan değerleri his, irtibat ve hislerden oluşur. Bir alıcı, Hermès 24 Faubourg’un bir onsu için 1.500 dolar borsada ne için Nakit ödüyorlar?

Yasemin, tiare çiçeği, paçuli, ylang-ylang, vanilya, ambergris, sandal ağacı veya irisin hasat maliyeti? Veya hoş kazınmış şişe? Muhtemelen değil. Her ne kadar Hermès parfümünün üretimi kuşkusuz pahalı olsa da, alıcı bunun adına parfümün prestijini, hissetme şeklini ve kullandığı vakit aldığı dikkati ödemek için isteklidir.

Algılanan kıymet parasal olmayan olabilir, ancak itibar sermayesinin bir parçası olarak, bir bütün olarak markanın değeri üzerinde bariz bir tutumsal etkiye sahiptir.

Markada itimat

itimat, itibarın Esas bir bileşenidir. Bir Forbes katılımcının işaret ettiği gibi, güveninizi kaybederseniz, itibarını da kaybedersiniz. İtibarını kaybedersen, güvenini kaybedersin. Birini kaybedersen, ikisini de kaybedersin. Onlar ayrılmaz.

Ürün ve Marka Yönetimi Dergisi’nde yayınlanan bir ilmi çalışma, “güvenin, rastgele bir ilişkide en çok istek edilen özelliklerden biri olduğu kadar köşe taşı olarak görüldüğünü” belirtti. Tüketiciler, güvenmedikleri şirketlerle Amel yapmazlar. şahsi ilişkideki tecrübe bunu desteklemektedir. itimat, bir nöro-bilimsel nazar açısından dahi Evvel gelir, sonra bir ilişki olur.

itimat, marka sermayesinin bir bileşeni olarak, sadece istek edilmez. Bir markanın hayatta kalabilmesi çok ehemmiyetlidir.

fikir Liderliği

İşe yaramaz Amel jargonu olarak eleştirilmesine Karşın, fikir lideri kavramı, Bilhassa itibar sermayesi alanında anlamlı bir kavramdır.

İçerik pazarlaması, markaların fikir liderliğini öne sürdüğü bir alandır. Pazarlama taktiği, 2012’nin başlarında ivme kazandı ve önemi vakit içinde gittikçe arttı.

Şimdi, beş Sene sonra, içerik pazarlaması dünyasına girişler ve geç kalanlar, Google’ın arama sonuçlarında bir ismim atmanın ne kadar zor olduğu ile alakadar hayrete düşüyorlar. Bir işletme kolayca bir blog başlatamaz, birkaç parça yazamaz ve büyük bir kitle kazanmayı bekleyemez.

Dikkate alınacak SEO, araştırılacak açkı kelimeler, anlaşılacak algoritmalar, kazanılacak Arka bağlantılar ve çevrimiçi içerik pazarlamasının başarısına katkıda bulunan sayısız kompleks unsur vardır. İşletmelerin ve kamuoyunun itibarını savunmak, iyileştirmek ve onarmak için bütün çevrimiçi itibar yönetimi alanının bu karmaşıklıkla mücadele etmesi gerekmektedir.

fikir liderliği, ancak Gene de ehemmiyetlidir. fikir liderliği, bir şirketin bilgi birikimini kanıtlamasını ve müşterilerinin güvenini kazanmasını sağlayan şeydir.

saygınlık sermayesi bir varlıktır    

Bu noktada, itibar sermayesinin rastgele bir işletme için büyük bir varlık olduğu açıktır. kimi itibarlı sermayelerden yoksun başarılı bir işletmeyi düşünmek olanaksızdır. rastgele bir ticari varlık gibi, şirketin de kıymet kazanmasına, Amel yapmasına ve kar elde etmesine destur veren şey budur.

Bir varlık olarak itibar sermayesinin tamamiyle değere bağlı olduğunu akılda tutmak ehemmiyetlidir. Şirketin finansal hedeflerini yönlendirir. saygınlık sermayesi finanal sonuçlara sahiptir. saygınlık sermayesi açığı, şirketin finansal açığına katkıda yer alır. saygınlık sermayesindeki bir artış, karlarda artış sağlar.

saygınlık sermayesi, birbirinden ayrımlı şeylerden oluşur, ancak iyilik Veyahut sayrılık için yapıcı, kuvvetli ve durdurulamaz bir kuvvet oluşturur.

İyi Bir İtibarın Faydaları

Bir işletmenin başarısı itibarına bağlıdır. henüz Mühim bir şey yoktur. Doğru insanları işe almak, doğru kültürü oluşturmak, doğru marka görsellerini tasarlamak – bunların hepsi itibar meselesine kıyasla önemsiz görünüyor.

Bunu abartmıyorum: saygınlık ehemmiyetlidir.

Etkileşim Tasarımı Vakfı’ndan bir makalede, Rikke Barajı “saygın sermaye… rastgele birimizin işletme olarak sahip olabileceği en yaşamsal varlıktır” diye yazıyor.

Rachel Botsman, bir 2012 TED Konuşmasında, “İtibar sermayesi gücü, nüfuzu ve güveni olanlarda büyük bir Müspet bozulma yaratıyor” diyor.

İtibarınız arttıkça, kuruluşun her yönüne nasıl nüfuz ettiğini henüz fazla anlarsınız. Doğru insanları işe almak, doğru kültürü oluşturmak ve doğru görselleri tasarlamak her ne kadar itibarla kıyaslandığında önemsiz olsa da, şirketinizin itibarını bildiren bir rol oynamaktadır.

gerçekte, yaptığınız her şey, sendikalaştığınız her basın açıklaması, işe aldığınız her şahıs ve yay

ınladığınız her blog makalesinin markanızın itibarı üzerinde bir etkisi vardır. Bilgi Fer hızında ilerledikçe, Menfi söylentiler nötr gerçeğinden henüz hızlı yayıldıkça ve ünler Biricik bir tweet ile parçalandığından, günümüzün markaları itibarı gözden kaçırmayı hücre alamaz.

saygınlık nedir? fert veya Amel olarak en kıymetli varlığınız. Karakteriniz ne olursa olsun, kim olduğunuzdur. Saplantılı olmaya kıymet. Dikkat etmeyi seçtiğin her şeye ve muhtemelen henüz fazlasına kıymet.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir