Jeff Bezos’un Girişimcilere ve Gençlere Tavsiyeleri

Jeff Bezos, hem iş hayatındaki hatta sosyal hayatındaki başarılarıyla tanınan birisi. Dünyadaki sayılı milyarderlerden birisi olan Amazon CEO’sunun işi elbette basit değil. Bir yandan hızla değişen sanal ticaret dünyasına öncülük eden Amazon’un liderliğini yapan Bezos, başka bir yandan da çocuklarına, arkadaşlarına ve kendisine de vakit ayırarak hayatını zorlu bir dengede yürütmeyi muvaffak oluyor. Bezos’nun dikkate kıymet başarısının altındaysa, belirli kaideleri kendine ilke edinmesi yatıyor. Her sabah işe Yeni bir heyecanla giden Bezos’nun, bu parıltılı yaşamının altındaki ilkelerinden bahsedeceğiz bugün sana. Bu yazımızın konusu, Bezos’nun çalışanlarına, girişimcilere ve çocuklarına verdiği tavsiyeler olacak. Hepimizin Bezos’dan öğrenecek bir şeyleri olduğunu kabul edelim. Hazırsanız, başlayalım!

Çalışanlara Tavsiyesi: Jeff Bezos, Amazon’da çalışanlarına özel hayat-kariyer dengesini kurmaya çalışmaktan vazgeçmelerini söylüyor!

Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan Bezos, Hususi hayat-kariyer dengesi kavramından rahatsız oluyora benziyor. Kendisiyle yapılan oldukça Çok röportajda olayın yanlış şekilde ele alındığını Anlatım eden Jeff Bezos, yakın vakitte yaptığı bir konuşmada Amazon çalışanlarına nasıl da bu kavramın tam tersi istikametinde bir tavsiye verdiğinden bahsetti.

2018 yılının Nisan ayında bir Mükafat töreninde konuşan Bezos, çalışanlarına hayatlarını düzene dercetmek için bambaşka bir yol gösterdiğini anlatmıştı. Bezos’a göre, Amazon çalışanları profesyonel hayatları ve Hususi hayatları arasında bir denge kurmaya çalışmaktan vazgeçmeliydi. Zira, denge kurmak fikrinin altındaki anne Düşünce gerçekte oldukça negatifti, birisini daha önceliklendirmek için diğerinden vazgeçilmesi mananına geliyordu, bu Bezos’nun felsefesine oldukça Aksi bir durumdu. Bezos, bunun adına günün ne kadarının işte, ne kadarınınsa Büro dışında geçeceğine yönelik kararı, daha bütünselci bir yaklaşımla vermek taraftarıydı. anne Düşünce denge değil, simetri olmalıydı.

Bezos konuşmasını yaparken dünyanın en Varlıklı adamının (2018 yılında daha eşiyle boşanması kesinleşmemişti, şu Lahza mal varlığı paylaşımı yapıldığından Ötürü Bezos hala dünyanın en Varlıklı adamı mı değil mi bilmiyoruz) hayatına yönelik oldukça geleneksel bir yaklaşım benimsediğini anlatmıştı. Sabahları kalkıp ailesiyle kahvaltı yapıyor, yatmadan Evvel uyandırı kurmuyor, ajandasını çok doldurmamaya çalışıyor ve bir şekilde bizzat bulaşıklarını yıkayıp markete uğramaya da zaman bulduğunu söylüyordu.

Bu bütünselci yaklaşımın altındaysa Bezos’a göre, Amel hayatında ve profesyonel hayatındaki anne parçalar arasındaki sıhhatli simetri yatıyordu. İş ve yaşam dengesi diye bir şey yoktu, Amel ve yaşam uyumu diye bir şey vardı.

“Tüm bu Amel ve yaşam uyumunu Amazon’da Yepyeni işe aldığım genç çalışanlarıma, hem de kıdemli yöneticilerime de öğretmeye çalışıyorum. fakat ilk önceliğim, Yepyeni işe aldıklarım.

“Her röportajda bana işim ve Hususi hayatım arasındaki dengeyi nasıl kurduğumu soruyorlar. Tekrar söyleyeyim, denge kelimesinden hoşlanmıyorum. Denge kurmak demek, bana birisini seçerken diğerinden ödün vermek gibi geliyor. Hayır, ne işimden, ne de Hususi hayatımdan ödün vermek istemiyorum. Bu ikisinin arasında bir denge olmalıymış gibi görmektense, ikisini bir Tüm olarak, hayatımın iki anne ögesi olarak görüyorum ve buna göre Devinim ediyorum. Bence bu bir çember, denge değil. Eninde nihayetinde, her şey birbirine bağlı, entegre. Birisinde bir şey yapıp diğerini etkilememesini bekleyemezsiniz. Ben Amel hayatımı da, Hususi hayatımı da sınırlara ve saat kısıtlamalarına bağlı yaşamayı sevmiyorum.

Bence insanların unuttukları nokta, ikisinin birbirine ne kadar sıkıca bağlı olduğu. Ofiste geçen Fena bir günün hemen peşinden daireye Mesut gelmek imkansıza yakındır. başka bir yandan, güne ailenizle yaptığınız hoş bir kahvaltıyla başladığınızda, işe büyük bir erk ve hevesle gidersiniz. Ofiste gününüz hoş geçtiyse, daireye gidene kadar içinizden şarkı söylersiniz. Herkesin ofisinde gittiği her yerdeki enerjiyi sömüren, toplantıya girer girmez ortamı yoran, herkesin yaşam enerjisini emen bir adam vardır. O adam olmayın.”

Çocuklara Tavsiyesi: Jeff Bezos çocuklarına; yeteneklerine değil, seçimlerine güvenmeleri gerektiğini söylüyor!

Amazon Ceo’suna göre, çocuklarının hayata atılırken benimsemesi şart olan Biricik bir kaide Mevcut. Yetenekleriyle değil, seçimleriyle gurur hissetmek.

Bu tavsiyeyi hayata atılma yolunda ilerleyen her gence verdiğini söyleyen Bezos, şöyle diyor: “Güzel Veyahut yakışıklı olmak, matematik dehası olmak Veyahut basketbola yatkın olmak sizi Mesut edebilir evet. fakat, değerinizi bu şahsi yetenekleriniz belirlememeli. Yeteneklerinizle gurur duymamalısınız. Onları benimsemelisiniz, kuvvetli yönlerinize oynamalısınız evet, fakat o kadar. Gurur duyduğunuz şey, çalışmalarınız, başarılarınız, gösterdiğiniz gayret olmalı. Seçimlerinize güvenmelisiniz. Bunu yapmayı başardığınızda başarılı olacaksınız.”

Girişimcilere Tavsiyesi: Jeff Bezos, girişimcilere para kazanmaya değil, sevdikleri işi yapmaya odaklanmalarını söylüyor!

Bezos, Amazon.com’u 1995 yılının Temmuz ayında kurduğunda yalnızca 10 çalışanı vardı, günlük satışları iki haneli basamakları geçmiyordu.

İki ay sonraysa Bezos ve takımı 50 eyalete ve 45 ülkeye yayılarak haftalık 20 bin doların üzerinde bir satış cirosuna ulaşmışlardı. 1997 yılının Mayıs ayında halka hisselerini açan Bezos’nun şirketi borsada 500 milyon dolar değerindeydi.

Bugüne geldiğimizdeyse, Amazon 172 milyar dolarlık bir market payına sahip ve bir müşterinin ihtiyaç duyabileceği Hemen hemen her şeyi düşük fiyatlar ve hızlı bir kargolama sistemiyle sizlere sunuyor. Bir veri depolama platformu da geliştirmekte olan Amazon’un şirket değeri git gide artıyor.

Tabii bu başarılarda Bezos’nun hissesi büyük. Bezos bir girişimci olara bu üstün başarısını uzun dönemli düşünmesine ve alıcı odaklı davranışlarına borçlu.

Bezos girişimcilik dünyasına atılmayı düşünen, milyonluk şirketler kurmayı düş, imaj eden genç girişimcilere şu tavsiyeleri veriyor:

“Herkesin peşinde olduğu bir şeyi yakalamak hiç de basit değil. Bunun adına, kendinizi stratejik bir şekilde konumlandırın ve dalgaların sizi taşımasını bekleyin. Tabii, böyle dediğimde, nasıl konumlandıracağım diye soracaksınız. Kendinizi, kanaatkar hissettiğiniz, merakınızı uyandıran, ilginizi çeken bir alanda konumların.

İnsanlara hep söylemişimdir, Amazon olarak Yepyeni bir şirket satın aldığımızda her defasında ilk sorduğum sual, şirketi yöneten kişinin alanında kanaatkar birisi olup olmadığı olur. İşine Yargıç mi, yoksa yalnızca ticaret yaptığını mı düşünüyor? Alanına kanaatkar birisi müşteriye hitap etmek istediği için sunduğu ürünleri ve servisleri geliştirip şirketini her gün bir ismim ileri taşırken ticaret yaptığını düşünenler yalnızca var vaziyeti korumanın peşinde koşarlar, tam olarak da çünkü uzun dönemde unutulup gitmeye mahkumlardır. Değişen, evrilen, ihtiyaçlara yanıt veren hayatta kalır.

yaşamın en büyük paradokslarından birisi de budur zati. Alanına kanaatkar kişilerin asıl hedefi bu olmasa da, eninde nihayetinde ticaret için bu işi yapanlardan henüz çok Nakit kazanırlar. Tam olarak da çünkü tutkunuzu yönlendirin, sevdiğiniz bir Amel yapın, Nakit sizi bulacaktır. Benim Biricik tavsiyem, budur.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir