Kosgeb Başvuru Süreci ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

bizzat işini kurmak isteyen Ufak girişimcilerin imdadına yetişen KOSGEB, oldukça Çok taze girişimcinin zevk verici fikirlerine iştirak etmek ve bu fikirleri hayata geçirebilmek için kuruldu. Girişimci ruhunu yaygınlaştırmak, girişimcilerin rekabet duygularını geliştirmek, KOBİ’lerin ülke ekonomisindeki paylarını artırmak ve çalışmalarıyla dünyada Misal olmak için kurulan bu dam altında KOSGEB Destek Programı (destek ve bağışlama kredileri) hayata geçirildi. KOSGEB’in, KOBİ’lere sağladığı avantajları yakından tanımak ve bu avantajlardan nasıl yararlanabileceğinizi anlamak için bu sürece beraberce yakından bakalım…

KOSGEB’ Yepyeni Girişimci Destek Kredisi ve Hibelerine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB müracaat süreci iki ayrımlı koldan ilerler; ilki önceden hiç işletme sahibi Ham (girişimci) kişiler ikincisi ise hali hazırda Amel kurmuş ve işini büyütmek isteyen kişileri (esnaf) kapsar. Bir Amel fikriniz var ise, bunu hayata geçirmek için parasal yardım almak istiyorsanız KOSGEB gözünde girişimcisiniz demektir. İşletme ve belli bir çalışan ile yıllık belli bir ciroya sahipseniz KOSGEB tarafında KOBİ olarak kategorize edilirsiniz. Bu iki ayrımı sebep belirttik? Çünkü ikisi için de yol haritaları büyük farklar içeriyor. Bu nedenle her iki yol haritasını da ele alalım isteriz. öyleyse girişimciler ile başlayalım.

KOSGEB Yepyeni Girişimci Desteği

şayet bir Lahza Evvel hayata geçirmek istediğiniz süper bir Amel fikriniz varsa, KOSGEB sizin için en doğru adres. KOSGEB müracaat belgeleri ilk bakışta kompleks gelebilir ancak onlara gelmeden Evvel çok daha Mühim iki sual var:

Sizin fikriniz Veyahut var şirketiniz KOSGEB müracaat şartlarını karşılıyor mu?
İş fikrinizin de birime Müsait modelde bulunuyor mu?

Bu sorulara cevabınız evet ise sürek edelim. İlk olarak KOSGEB tarafından yayınlanan listeden desteklenen sektörlere göz atmalısınız. Ancak listede sana değin fikrin birebir karşılığını bulamayabilirsiniz bu nedenle umutsuzluğa kapılmayın ve listeyi verili kodlar üzerinden incelemeye çalışın. Böylece daha detay Amel modellerine ulaşabilirsiniz. İş fikrinizin listede yer aldığından güvenilir olduktan sonra Dizi KOSGEB ilk kayıt işleminin yapılmasına geliyor. Ancak daha Amel kurmamış olan kişilerin, bu ismim öncesinde KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olması bekleniyor. Bu eğitim 4 anne bölümden oluşuyor:

1.Girişimcilik özelliklerinin sınanması, Amel fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile Mesul girişimcilik kavramı ve deneyim paylaşımı,
2. İşletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, müessese şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar,
3.İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, istihsal planı, İdare planı, finansal plan),
4. İş modeli ve Amel planına yönelik işlik çalışmaları

Toplamda vasat 32 saat süren, Derslik için ve işlik derslerini kapsayan eğitim sürecinin %80’ine katılım zorunluluğu bulunuyor. Eğitimin tamamlanmasının hemen peşinden kayıt işlemini gerçekleştirmek gerekiyor, bu ameliye KBS-KOSGEB Bilgi Sistemi üzerinden yapılıyor. Kullanıcı ismi oluşturduktan ve şifre aldıktan sonra, KOSGEB Girişimcilik desteği müracaat formunu elektronik ortamda doldurarak müracaat formu ve eklerinin çıktıları alınarak KOSGEB Müdürlüğü’ne teslim edilmesi bekleniyor. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde, 90 gün içerisinde işletmenizi kurmanız, KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmanız ve desteğin başlatılabilmesi için taahhütname vermeniz gerekiyor. Başvurular ise bireysel olarak gerçekleştiriliyor.

İşletme Sahipleri KOSGEB’e Nasıl Başvurabilir?

İşletme sahiplerinin de tıpkı girişimcilerde olduğu gibi, var işlerinin KOSGEB tarafından yayınlanan listede bulunması ön koşulu bulunuyor. Yasaklanmış Veyahut desteklenmeyen sektörlerde etkinlik gösteren işletmelere hiçbir şekilde destek sağlanmıyor. müracaat öncesinde işletmenizin

alakadar meslek odalarına kayıt yaptırmış olması, devlete rastgele bir vergi borcu olmamanız ve bankalarda kredi notunuzun yüksek olması bekleniyor. şayet bu üç şartı da karşılıyorsanız müracaat işlemlerine geçebilirsiniz. İşletme sahipleri için sunulan destek programları ise şu şekilde:

* Araştırma ve geliştirme desteği
* umumi destek programı
* Kredi nema desteği
* Girişimcilik destek programı
* İşbirliği ve kuvvet birliği destek programı
* KOBİGEL- KOBİ gelişim destek programı
* Tematik proje destek programı
* beynelmilel Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
* Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı
* deneylik hizmetleri
Bu programlara İlave olarak sektördeki daralmalara göre işletme nema destek uygulamaları da sunuluyor. Ancak program ve işletme kredi nema desteklerine müracaat ayrı ayrı yapılıyor. aktüel müracaat tarihleri ve Yepyeni girişimcilik fırsatları için KOSGEB ilanlarına mutlaka göz atın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir